[table_of_contents]

Wyścigi żużlowe (ang. Speedway) nie są zbyt popularną dyscypliną na świecie, w Polsce jednak nikomu jej przedstawiać nie trzeba. Nie ważne czy jesteś zagorzałym fanem czarnego sportu czy tylko o nim słyszałeś, faktem jest, że przyciąga on na stadiony po kilkanaście tysięcy widzów, co niejednokrotnie okazuje się większym widowiskiem od piłkarskich stadionów polskiej ekstraklasy. Potencjał tej dyscypliny motorowej już dawno dostrzegli zarówno sponsorzy, którzy nie żałują pieniędzy na zawodników z najwyższej półki jak i bukmacherzy, którzy od lat mają na swoich platformach bogatą ofertę żużlową.

Żużel to młoda dyscyplina, pierwsze zawody były organizowane w Australii w latach dwudziestych ubiegłego wieku. Do Europy zawitał kilka lat później, a pierwsze oficjalne mistrzostwa Polski w żużlu odbyły się w 1932 roku w Mysłowicach.

Najbardziej popularną odmianą tego sportu jest żużel klasyczny. Zawodnicy ścigają się przez cztery okrążenia, w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, na owalnym torze o sypkiej nawierzchni.

Zakłady na żużel

Bukmacherzy oferują ciekawą ofertę jeśli chodzi o obstawianie żużla. Prawie każdy z polskich legalnych bukmacherów w go u siebie. Najbogatszy wachlarz możliwości wnoszenia zakładów wzajemnych na żużel oferują forBET, LV BET oraz Fortuna. Znajdziemy go również na STS, Betclic oraz TOTALbet. Pierwsi trzej bukmacherzy mają najbardziej rozbudowaną ofertę żużlową i oferują w jej otoczeniu ciekawe bonusy.

Szczególnie forBET postawił mocno na żużlowe zmagania. Znajdziemy u niego zakłady na PGE Ekstraligę, Nice 1. Ligę Żużlową oraz 2. Ligę Żużlową. Dostępne są również spotkania z zagranicznych lig jak szwedzka i angielska. Obstawić można także elitarne rozgrywki Grand Prix oraz turnieje Speed of Nations. Ważnym elementem jest również dostępność żużlowych zakładów live na zmagania na czarnym torze.

Na Fortunie zakłady na żużel to również mocny punkt w ofercie bukmachera, postawimy tu zarówno wspomniane polskie ligi jak i te angielskie czy szwedzkie. Zdarza się, że ten bukmacher ma wyższe kursy na żużel, co na pewno warto sprawdzić przy najbliższej okazji.

LV BET nie ma tak bogatej oferty żużlowej jak wspomniani bukmacherzy ale żużlowych kibiców kusi zakładami live oraz wysokimi kursami.

Jak widzimy, polscy bukmacherzy przygotowali naprawdę rozbudowaną i ciekawą ofertę zakładów na żużel. Żaden fan popularnego w Polsce speedwaya na pewno nie będzie zawiedziony.

Jak obstawiać żużel

Sporty motorowe żądzą się własnymi prawami. Adrenalina aż kipi z toru w oparach kurzu i dymu. Zdarza się, że kluczowy zawodnik pojechał w jednym biegu i kończy mecz z powodu urazu. W następnym biegu drużyna jest osłabiona. Warto brać to pod uwagę przy obstawianiu i szukać okazji, które niewątpliwie się pojawiają.

Czasem bukmacher zestawi teoretycznie słabszego zawodnika z faworytem wracającym po kontuzji lub chorobie w zakładzie H2H (head to head). To może być szansa na zagranie z handicapem i zgarnięcie wygranej po wysokim kursie.

Jak zawsze liczy się nasze przygotowanie merytoryczne i chłodna głowa w typowaniu. Warto przyjrzeć się dokładnie regulaminom bukmacherów aby wiedzieć jak są rozliczane zakłady gdy np. zawodnik odniesie kontuzję i nie jedzie w kolejnym biegu. Unikniemy w ten sposób zawodu i złości. Zwróćmy również uwagę na pogodę oraz tor na jakim rozgrywany jest mecz żużlowy. Zdarza się, że zawodnik w świetnej formie nie daje sobie rady na jednym z torów a drugi z zawodników akurat jedzie u siebie, co bardzo często daje dodatkową przewagę.

Bukmacherzy ciągle rozwijają swoją ofertę. W obstawianiu żużlowych zmagań na torze jest w czym wybierać. Przyjrzyjmy się oferowanym zakładom na żużel:

 • zakład 1X2 – typujemy zwycięską drużynę pojedynczego biegu;
 • handicap/zakład z podpórką – typujemy, która drużyna zwycięży lub zremisuje;
 • pojedynek H2H (head to head) – wybieramy, który z dwóch wyznaczonych przez bukmachera zawodników będzie lepszy (zdobędzie więcej punktów) w spotkaniu;
 • wygrane biegi – określamy, ile biegów wygra dany zawodnik w pierwszych pięciu startach;
 • ilość punktów danego zawodnika (poniżej/powyżej) – określamy, czy dany zawodnik zdobędzie więcej/mniej punktów wyznaczonych przez bukmachera;
 • bieg – kto lepszy – należy wytypować, który z dwóch wyznaczonych zawodników dojedzie w danym biegu jako pierwszy;
 • bieg – czy zostanie powtórzony (tak/nie) – typujemy, czy dany bieg będzie powtórzony z powodu wjechania zawodnika na taśmę lub upadku;
 • zakład typu handicap po ośmiu biegach – stawiamy, która drużyna będzie prowadzić po ośmiu biegach z dodanym handicapem;
 • handicap na drużynę – typujemy który zespół wygra przy założeniu handicapu na całe spotkanie;
 • handicap na zawodnika – stawiamy, który zawodnik uzyska największą ilość punktów w pierwszych pięciu startach (z uwzględnieniem handicapu);
 • zakłady długoterminowe na lidera – określamy, który zespół wygra całe rozgrywki w danym sezonie;
 • zakłady turniejowe – typujemy drużynę/drużyny, które zajmą czołowe miejsca rankingowe w danym turnieju lub mistrzostwach.
 • zakłady live – H2H, miejsce zawodnika w meczu, wynik spotkania w oparciu o obecny wynik.

Jak widzimy, oferta jest całkiem szeroka i każdy fan żużla znajdzie coś dla siebie. Warto być na bieżąco z ofertą każdego z bukmacherów, gdyż często pojawiają się okazje w postaci wyższych kursów czy konkretnych bonusów związanych daną dyscypliną.

Które zakłady na żużel wybierać?

Jak zwykle odpowiedź brzmi: to zależy. Gracze nie lubiący śledzenia statystyk oraz ciągłego zbierania informacji o zawodnikach, ich mechanikach i motorach, z powodzeniem rozegrają zakłady 1×2, handicapy czy H2H. Jednak bardziej zaawansowani gracze oraz fani żużla mogą pokusić się o głębszą analizę. W żużlu zawodnicy jeżdżą jednocześnie w kilku ligach, co stwarza różne sytuacje nie obecne w innych sportach. Warto mieć to na uwadze przy wyborze spotkań i typów. Co ważne, w Internecie znajdziemy sporo ciekawych informacji związanych z meczami żużlowymi, przyda nam się to w poszerzaniu wiedzy o żużlu i pozwoli zwiększyć przewagę i wygrane zakłady.