Jak ograć bukmachera? Korzystaj z najskuteczniejszych systemów

Czy przewidywanie wyników meczów piłkarskich, typowanie triumfatorów turniejów tenisowych oraz generalnie obstawianie zakładów bukmacherskich jest najłatwiejszym zadaniem pod słońcem? Bylibyśmy potwornymi kłamcami twierdząc, że tak się właśnie dzieje! Jest to zajęcie cholernie skomplikowane, ale przez to tak ekscytujące!

Z drugiej strony nieprawdą byłoby także stwierdzenie, że ogranie bukmachera nie jest możliwe. Jest! I chociaż typowanie zakładów sportowych oraz regularne czerpanie profitów w dłuższej perspektywie wymaga sporego nakładu pracy, to jak najbardziej jest misją wykonalną, o czym przekonujemy się każdego dnia.

Sporym ułatwieniem z perspektywy gracza mogą stać się najlepsze systemy bukmacherskie. Jeśli zatem do tej pory kręcisz się w kółko i przy najlepszym scenariuszu nie dokładasz do całego interesu, to koniecznie przeczytaj ten poradnik typera. Dowiesz się z niego m.in.:

  • Czym są systemy bukmacherskie?
  • Jakie pojęcia trzeba poznać przed stosowaniem systemów bukmacherskich?
  • W jaki sposób wybrać najskuteczniejszy system bukmacherski?
  • Jakie wady i zalety posiadają poszczególne systemy bukmacherskie?
  • Jak stosować systemy obstawiania zakładów bukmacherskich?

Systemy bukmacherskie – co to takiego?

Bylibyście w olbrzymim błędzie sądząc, że Wasz sukces w internetowych zakładach bukmacherskich uzależniony jest wyłącznie od skuteczności Waszych typów. Nie zrozumcie nas źle – oczywiście, ogranie bukmachera stanie się nieco łatwiejsze, jeśli będziecie trafiali 75%, a nie 15% swoich kuponów, jednak istnieje drugi szalenie ważny aspekt.

Jest nim umiejętny dobór stawki na kolejnych kuponach i właśnie w tym celu powstały najlepsze systemy bukmacherskie. Co to takiego? W największym możliwym skrócie jest to sposób stawkowania w zakładach bukmacherskich, który z góry definiuje, jaką kwotę gracz powinien zainwestować na kuponie, niezależnie od dyscypliny, rodzaju zakładu oraz kursu.

Od razu uprzedzamy Wasze pytania, które z pewnością krążą Wam po głowie – nie, żaden system bukmacherski NIE JEST GWARANCJĄ ogrania bukmachera i czerpania rekordowych profitów w dłuższej perspektywie czasu. Systemy bukmacherskie to jedynie narzędzie, które umiejętnie wykorzystane może nieco podnieść Wasze szanse i przechylić szalę zwycięstwa minimalnie w kierunku typera. Reszta i tak zależy od Was, graczy!

Pojęcia, które musisz znać podczas korzystania z systemów bukmacherskich

Zanim rozpoczniemy nasze rozważania w kontekście najlepszych systemów bukmacherskich musimy się upewnić, że znacie podstawowe pojęcia dotyczące typowania zakładów sportowych. Jeśli zatem nie jesteście totalnymi amatorami, lecz macie już pewne doświadczenia na tym polu, to możecie pominąć ten fragment.

  • Valuebet – wartościowy zakład. Typ, w przypadku którego analitycy bukmachera się pomylili i wystawili zdecydowanie zbyt wysokie kursy. Tylko typując wartościowe zakłady gracz ma szansę wypracować profit w dłuższej perspektywie.
  • Yield – miernik skuteczności typów gracza. Yield oblicza się na zasadzie zysku i zainwestowanej kwoty, która pozwoliła go wypracować. Im wyższa wartość yieldu, tym lepszy typer.
  • Kontra – inaczej zakład odwrotny do obstawionego wcześniej. Przykładowo – gracz wytypował na pierwotnym kuponie wygraną gospodarzy, natomiast przebieg meczu zupełnie tego nie potwierdza. Kontra z optymalnie dobraną stawką może pozwolić na zminimalizowanie strat, a nawet wypracowanie profitu.

Jak wybrać odpowiedni system bukmacherski?

Jaki jest najlepszy system bukmacherski? Na tak postawione pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, gdyż najlepszy jest ten, który przynosi zyski danemu graczowi (co nie oznacza, że będzie równie skuteczny w przypadku innego typera). Może zatem inaczej – jakie cechy powinien posiadać dobry system bukmacherski?

Przede wszystkim powinien on praktycznie wykluczać ryzyko bankructwa. Systemy stosuje się m.in. po to, aby dywersyfikować stawki i nie mieć możliwości zagrania jakiegoś zakładu all in lub za 50% środków zgromadzonych w budżecie. Po drugie, dobry system bukmacherski powinien mocno ograniczyć wahania w budżecie. Saldo jest wówczas bardziej stabilne, dzięki czemu typer może spać spokojnie. Wreszcie, skuteczny system bukmacherski powinien gwarantować regularne profity do budżetu w dłuższym okresie czasu.

Jak wybrać najlepszy system bukmacherski dla siebie? Przede wszystkim należy precyzyjnie zdefiniować siebie jako typera. Początkujący gracze powinni zdecydować się na niezbyt skomplikowany system, który być może niekoniecznie zapewni rekordowe zyski, jednak pozwoli graczowi ocenić skuteczność swoich typów. Nieco bardziej zaawansowani typerzy mogą pozwolić sobie na nieco odważniejszą strategię, przy której powinny już pojawiać się pierwsze profity, natomiast starzy wyjadacze mogą spróbować swoich sił w najbardziej skomplikowanych systemach.

W tym miejscu dwie uwagi. Po pierwsze, nie radzimy od razu przeskakiwać po kilka szczebelków na stopniach kariery typera na raz. Zakłady bukmacherskie to zajęcie dla osób cierpliwych, a zaczynając zabawę z tymi najmniej skomplikowanymi systemami nabierzecie wraz z czasem doświadczenia niezbędnego do udźwignięcia tych najmocniej zaawansowanych strategii. Po drugie z kolei, pod żadnym pozorem nie stosujcie kilku systemów jednocześnie. Testujcie jeden, a jeśli nie spełni Waszych oczekiwań zmieńcie go na inny, ale nigdy po kilka na raz.

Po tym nieco przydługawym, aczkolwiek niezbędnym, wstępie możemy przejść do meritum naszych rozważań, a więc najlepszych systemów bukmacherskich. Na czym polegają poszczególne strategie wygrywania i jak je stosować? Jakie są wady i zalety poszczególnych systemów bukmacherskich? Sprawdzamy!

“WAŻNE!!! Wszystkie poniższe obliczenia nie uwzględniają 12% podatku obrotowego, ani 10% podatku od wygranych powyżej 2279,99 PLN.

Najlepsze systemy bukmacherskie – płaska stawka

Najmniej skomplikowanym z systemów bukmacherskich jest płaska stawka. To idealna strategia dla mniej doświadczonych typerów, którzy stawiają dopiero pierwsze kroki w świecie zakładów i pragną przekonać się o skuteczności swoich selekcji. Przy płaskiej stawce gracz inwestuje dokładnie taką samą kwotę na każdym kuponie, niezależnie od wyników poprzednich zakładów.

Ile powinna wynosić kwota inwestycji przy stosowaniu płaskiej stawki? Bezpieczny wariant to 2%, a nieco bardziej odważna strategia dopuszcza inwestowanie 5% budżetu. Przy pierwszym wariancie typer ma zatem na pewno minimum 50, a przy drugim co najmniej 20 prób, aby na własnej skórze przekonać się, jak skuteczne są jego typy.

I właśnie to jest główną zaletą stosowania płaskiej stawki. Ten system idealnie nadaje się dla początkujących typerów, gdyż praktycznie wyklucza ryzyko błyskawicznego bankructwa. Niestety, nie obyło się bez mankamentów. A tym są niezbyt wysokie profity, gdyż gracz musiałby wypracować jakiś rekordowy yield, aby zapewnić sobie wysokie wpływy do budżetu.

Systemy bukmacherskie – plusy i minusy płaskiej stawki
ZaletyWady
minimalne ryzyko bankructwaniskie profity do budżetu
idealny system do nauki

Systemy bukmacherskie – stawkowanie procentowe

Jeśli pierwsze tygodnie i miesiące gry u bukmachera macie już za sobą, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby nieco zmodyfikować płaską stawkę. Idealnie nadaje się ku temu stawkowanie procentowe, w przypadku którego na kolejnych kuponach inwestowany jest identyczny procent aktualnego budżetu (np. 2%).

Przykładowo – gracz zarejestrował konto i wpłacił depozyt 1000 PLN, więc jego stawka początkowa powinna wynosić 20 PLN. Ale po miesiącu skutecznego typowania jego budżet urósł do 1500 PLN, a zatem powinna także wzrosnąć i stawka, która od tego momentu będzie wynosiła 30 PLN. Rozumiecie zasadę, prawda?

Niewątpliwą zaletą tego systemu bukmacherskiego jest po raz kolejny łatwość stosowania, a także ograniczone do minimum ryzyko wyzerowania budżetu (im niższy bankroll gracza, tym niższa stawka). Z drugiej strony jednak gracz musiałby mieć naprawdę fantastyczny yield i skuteczność typów, aby wypracować wysokie profity, a po drugie system wymaga regularnych (np. codziennych) obliczeń, żeby dopasować optymalną stawkę.

Systemy bukmacherskie – plusy i minusy stawkowania procentowego
ZaletyWady
profity wyższe, niż w przypadku płaskiej stawkiciągle niezbyt wysokie zyski w dłuższej perspektywie
system łatwy w użyciukonieczność regularnych aktualizacji stawki

Skuteczne systemy bukmacherskie – stawkowanie modulowane

Kolejnym krokiem w karierze typera może być zastąpienie powyższych systemów bukmacherskich stawkowaniem modulowanym. W tym przypadku znacznie więcej zależy od gracza, który sam ustala stawkę kuponu w zależności od ryzyka, jakim jego zdaniem obarczone jest konkretne zdarzenie.

Warto wówczas ustalić pewne schematy doboru stawki, chociażby 10 – 30 PLN na najbardziej ryzykowne typy, 30 – 80 PLN na obiecujące selekcje ze sporym value oraz 80 – 100 PLN na największe smaczki, najbardziej wartościowe kursy i najlepiej zapowiadające się mecze. Przy okazji maksymalna kwota inwestycji (w powyższym przykładzie będzie to 100 PLN) nie może przekroczyć 2 – 3% całego budżetu na grę u bukmachera.

Zalety? Jeśli gracz wykaże się dobrą skutecznością typów, a jego bukmacherski nos go nie zawiedzie, wówczas ma szansę wypracować solidny profit, a przy okazji maksymalna inwestycja na poziomie 2% budżetu oddala widmo bankructwa. Z drugiej strony jednak czarna seria nietrafionych kuponów z rzędu sprawia, że budżet topnieje dość szybko, a wówczas mniej doświadczonym graczom do głowy wpadają fatalne pomysły (np. podniesienie stawki).

Systemy bukmacherskie – plusy i minusy stawkowania modulowanego
ZaletyWady
system bezpieczny, małe ryzyko bankructwawymagane doświadczenie w kontekście oceny ryzyka i doboru stawki
spore profity przy dobrej skuteczności typów i optymalnych stawkachprofity wyłącznie przy wysokiej skuteczności typów i umiejętnym doborze stawek

Skuteczne systemy bukmacherskie – kryterium Kelly’ego

Kolejny system bukmacherski opracował w latach 50-tych XX wieku amerykański naukowiec John Kelly. Opracowana przez niego strategia pozwala obliczyć optymalną stawkę zakładu na bazie matematycznego wzoru, a jedyne co musi wytypować gracz, to procentowe prawdopodobieństwo wystąpienia jakiegoś zdarzenia. Tylko tyle i aż tyle. Kryterium Kelly’ego wylicza się na bazie poniższego wzoru:

(BP – Q)/B

gdzie B to kurs zdarzenia pomniejszony o 1, P wyraża procentowe prawdopodobieństwo wygranej, a Q jest procentowym prawdopodobieństwem przegranej.

Przyjmijmy, że gracz chce obstawić zakład po kursie 1.80, w przypadku którego jego zdaniem prawdopodobieństwo wygranej (P) wynosi 60%, a tym samym prawdopodobieństwo przegranej (Q) wynosi 40%. W ten sposób otrzymamy następujące równanie:

B = 1.80 – 1 = 0,80

P = 0,60

Q = 0,40

(0,80 x 0,60 – 0,40) / 1 = 0,08

Wynik ten sugeruje, że gracz powinien obstawić swój zakład za dokładnie 8% budżetu. Jakie wady i zalety posiada kryterium Kelly’ego? Z pewnością sporym plusem jest fakt, że ten system bukmacherski pozwala utrzymać budżet na dość stabilnym poziomie i wygenerować zauważalne profity w dłuższym okresie. Sporym minusem jest z kolei fakt, że dzieje się tak wyłącznie wówczas, gdy typer potrafi odnaleźć pomyłkę bukmachera i wartościowe kursy. Dlatego też stosowanie tego systemu rekomendowane jest wyłącznie w przypadku doświadczonych graczy z solidnym yieldem.


Systemy bukmacherskie – plusy i minusy kryterium Kelly’ego
ZaletyWady
wysokie profity przy dobrej skuteczności typówkonieczność skomplikowanych obliczeń
dość niskie ryzyko błyskawicznego wyzerowania budżetugracz musi umiejętnie oceniać prawdopodobieństwo zdarzeń

Jak ograć bukmachera systemem? System Martingale

System Martingale znacznie częściej określany jest przez graczy jako progresja i bez dwóch zdań jest jedną z najpopularniejszych strategii bukmacherskich. Jego siła tkwi w prostocie, albowiem cały system polega na podwajaniu stawki po przegranym kuponie, w efekcie czego, niezależnie od tego, czy zwycięski kupon przyjdzie przy okazji czwartego, czy ósmego typu, to wygrana pokryje poprzednie niepowodzenia z nawiązką. Przy okazji zwycięski kupon sprawia, że stawka powraca do kwoty bazowej. Przykładowo:

  1. zakład – stawka 10 PLN – PRZEGRANA
  2. zakład – stawka 20 PLN – PRZEGRANA
  3. zakład – stawka 40 PLN – PRZEGRANA
  4. zakład – stawka 80 PLN – PRZEGRANA
  5. zakład – stawka 160 PLN – PRZEGRANA
  6. zakład – stawka 320 PLN – PRZEGRANA
  7. zakład – stawka 640 PLN – WYGRANA
  8. zakład – stawka 10 PLN – PRZEGRANA
  9. itd., itd.

System idealny? Nie do końca! Stosowanie progresji wymaga od gracza dwóch kwestii – jego budżet na grę musi być naprawdę spory, gdyż w przypadku serii nietrafionych kuponów stawki kolejnych zakładów rosną w zatrważającym tempie. Po drugie progresja Martingale znacznie lepiej sprawdza się w przypadku wysokich kursów, a 2.00 to absolutne minimum, aby cała zabawa miała w ogóle sens.

Zalety stosowania Martingale? O ile gracza nie dopadnie czarna seria nietrafionych typów z rzędu, to wypracowanie zysku jest całkiem prawdopodobne. Poza tym stosowanie progresji nie wymaga od gracza aż tak wnikliwej analizy, a sporo typerów stawia wręcz zakłady bez żadnej analizy (np. obstawiają, że dana drużyna w końcu zremisuje mecz).

Progresja nie jest jednak systemem idealnym, gdyż wcześniej lub później każdego typera dotyka seria kilku nietrafionych zakładów z rzędu, a wówczas wypracowany w pocie czoła zysk topnieje niemalże w mgnieniu oka. Niewielu typerów posiada także tak spory budżet, aby obstawić zakład na szóstym lub siódmym etapie progresji.

Systemy bukmacherskie – plusy i minusy systemu Martingale
ZaletyWady
spora szansa wygranejniewielki stosunek potencjalnej wygranej do zainwestowanego kapitału
brak konieczności żmudnego analizowania meczówduże ryzyko bankructwa

Jak ograć bukmachera? System d’Alemberta

System d’Alemberta to nieco bezpieczniejsza odmiana progresji, w przypadku której wahania w budżecie nie są tak mocno zauważalne. Wszystko to za sprawą faktu, że stawka po kolejnym przegranym kuponie nie rośnie dwukrotnie, lecz o jedną jednostkę, a kolejną różnicą jest to, że po wygranym kuponie stawka nie wraca do kwoty bazowej, lecz o jedną jednostkę maleje. Przykładowo:

  1. zakład – stawka 10 PLN – PRZEGRANA
  2. zakład – stawka 20 PLN – PRZEGRANA
  3. zakład – stawka 30 PLN – PRZEGRANA
  4. zakład – stawka 40 PLN – PRZEGRANA
  5. zakład – stawka 50 PLN – WYGRANA
  6. zakład – stawka 40 PLN – WYGRANA
  7. zakład – stawka 30 PLN – PRZEGRANA
  8. zakład – stawka 40 PLN – PRZEGRANA
  9. itd., itd.

Może zatem ta odmiana progresji jest systemem idealnym i niemalże gwarancją regularnych i sporych wygranych? Niestety, ale również w tym przypadku tak się nie dzieje, gdyż gdyby tak było, to ludzie przestaliby chodzić do pracy, a bukmacherzy poszliby z torbami w tydzień! Ale po kolei.

Sporym plusem systemu d’Alemberta jest to, że stawki nie rosną tak drastycznie, jak ma to miejsce w przypadku klasycznej progresji, dlatego kolejne etapy są w stanie udźwignąć finansowo nawet gracze, którzy nie dysponują rekordowym budżetem. Warto także mieć z tyłu głowy, że zazwyczaj po czarnej serii przychodzi seria kilku trafionych kuponów z rzędu, dlatego stawka powinna wcześniej lub później powrócić do kwoty bazowej.

Nie obyło się rzecz jasna bez mankamentów. Skuteczność typów w przypadku stosowania systemu d’Alemberta nie może spaść w dłuższym okresie poniżej 50% (przy kursach 2.00 i grze bez podatku obrotowego), a maksymalne profity w długiej perspektywie nie powalają na kolana w stosunku do łącznej puli stawek koniecznych do ich wypracowania.

Systemy bukmacherskie – plusy i minusy systemu d’Alemberta
ZaletyWady
budżet znacznie stabilniejszy, niż przy klasycznej progresjiniskie profity w stosunku do łącznej kwoty inwestycji
wystarczy trafiać połowę zakładów przy kursach 2.00

Najlepsze systemy bukmacherskie – system Fibonacciego

Kolejna odmiana progresji i kolejny system nie aż tak drastyczny, jak Martingale. O co chodzi w ciągu Fibonacciego. W największym możliwym skrócie przy serii przegranych typów stawka kolejnego kuponu jest równa sumie stawek z dwóch poprzednich zakładów. To nie wszystko! Trafiony kupon na dowolnym poziomie cofa stawkę o jeden poziom w dół, z kolei dwa zwycięskie zakłady pod rząd sprawiają, że stawka wraca do kwoty bazowej.

  1. zakład – stawka 10 PLN – PRZEGRANA
  2. zakład – stawka 10 PLN – PRZEGRANA
  3. zakład – stawka 20 PLN – PRZEGRANA
  4. zakład – stawka 30 PLN – PRZEGRANA
  5. zakład – stawka 50 PLN – PRZEGRANA
  6. zakład – stawka 80 PLN – PRZEGRANA
  7. zakład – stawka 130 PLN – WYGRANA
  8. zakład – stawka 80 PLN – WYGRANA
  9. zakład – stawka 10 PLN – PRZEGRANA

Zaletą stosowania ciągu Fibonacciego jest większa stabilizacja budżetu, gdyż stawki kolejnych kuponów nie rosną tak diametralnie, jak ma to miejsce w przypadku progresji klasycznej. Nie jest wymagany również aż tak spory kapitał początkowy, co z pewnością ucieszy typerów niedysponujących wysokim budżetem na grę u bukmachera.

Jak zwykle w przypadku systemów progresywnych problemy rozpoczynają się w momencie czarnej serii nietrafionych kuponów z rzędu. Wówczas stawki rosną coraz szybciej i szybciej, a kolejnym mankamentem jest ponownie zbyt mały profit w stosunku do łącznej kwoty inwestycji.

Systemy bukmacherskie – plusy i minusy systemu Fibonacciego
ZaletyWady
mniejsze wahania w budżecie, niż przy progresji klasycznejniski profit w stosunku do łącznej kwoty inwestycji
nie jest potrzebny aż tak wysoki budżetczarna seria nietrafionych typów grozi błyskawicznym bankructwem

Najlepsze systemy bukmacherskie – FAQ

  • Co to jest system bukmacherski?

W największym możliwym skrócie jest to sposób doboru stawek na kolejnych kuponach, który pozwala wypracować profity w dłuższej perspektywie.

  • Jak wybrać najlepszy system bukmacherski?

W trakcie wyboru optymalnego systemu bukmacherskiego należy jasno sprecyzować swój profil gracza, czyli co najczęściej obstawiasz, w jakich przedziałach kursowych się poruszasz oraz jakim budżetem na zakłady bukmacherskie dysponujesz.

  • Czy systemy bukmacherskie gwarantują zarabianie na zakładach sportowych?

Oczywiście, że nie! Systemy są jedynie narzędziem, które mogą pomóc w wypracowaniu profitów w dłuższej perspektywie, natomiast nawet najlepsza strategia na niewiele się zda, jeśli skuteczność Twoich typów będzie na niskim poziomie.

  • Jak najlepiej sprawdzić skuteczność swoich typów?

Najlepszym systemem bukmacherskim ku temu, żeby sprawdzić jak dobrym jest się typerem jest płaska stawka, czyli inwestowanie takiej samej kwoty na każdym kuponie. Pozwala to w łatwy sposób obliczyć swój yield, czyli skuteczność typowania.

  • Co to jest valuebet?

To z ang. wartościowy zakład, czyli typ, w przypadku którego bukmacher się pomylił, a według gracza prawdopodobieństwo jakiegoś zdarzenia jest znacznie wyższe, niż kursy zaproponowane przez oddsmakerów.