Kto awansuje do 1. ligi? Typy na awans z Betclic 2. Ligi 2026/27

Po 12 kolejkach Betclic 2. Ligi Znicz Pruszków i GKS Tychy mają kilka punktów przewagi nad resztą stawki. Policzyliśmy, czy ktoś jest w stanie ich dogonić, kto zagra w barażach o 1. ligę i jakie kursy na awans mają sens.

Kto awansuje do 1. ligi: zasady

Z 2. ligi awansują bezpośrednio dwie najlepsze drużyny. Miejsca 3-6 dają baraże: w półfinałach trzecia drużyna podejmuje szóstą, a czwarta piątą, zwycięzcy grają finał o trzecią przepustkę. Półfinały zaplanowano na początek czerwca 2027 roku, tuż po ostatniej, 34. kolejce.

Tabela Betclic 2. Ligi po 12. kolejce

Poz.DrużynaMBilansBramkiPkt
1Znicz Pruszków129-2-125:1229
2GKS Tychy127-5-019:726
3Górnik Łęczna126-2-422:1520
4Sandecja Nowy Sącz125-4-319:1519
5Podhale Nowy Targ125-4-322:2019
6Olimpia Grudziądz125-4-315:1719
7Hutnik Kraków125-3-419:1618
8Chojniczanka Chojnice125-3-421:2018
9Rekord Bielsko-Biała125-2-516:1317
10Avia Świdnik125-2-516:1817
Stan na 19.10.2026. Źródło: API-Football.

Czołowa dwójka odjechała: Znicz ma 29 punktów, GKS Tychy 26, a trzeci Górnik Łęczna 20. Za nim cztery drużyny mieszczą się w jednym punkcie, więc o baraże będzie walczyć pół ligi.

Szanse na awans: symulacja reszty sezonu

198 pozostałych meczów przeliczyliśmy 20 000 razy, tą samą metodą co dla 1. ligi: siła ataku i obrony z dotychczasowych bramek, lekko ściągnięta w stronę średniej, przewaga własnego boiska z wyników całej ligi i baraże na końcu.

DrużynaMiejsce 1-2Miejsce 1-6Awans łącznieKurs uczciwy
Znicz Pruszków90%ponad 99%95%1,06
GKS Tychy84%99%91%1,10
Górnik Łęczna11%76%32%3,13
Sandecja Nowy Sącz4%54%17%5,75
Hutnik Kraków3%48%13%7,47
Rekord Bielsko-Biała2%40%11%8,94
Podhale Nowy Targ2%38%9%10,86
Chojniczanka Chojnice1%32%7%13,64
Kurs uczciwy to 1 podzielone przez szansę awansu. Zakład ma przewagę tylko wtedy, gdy bukmacher płaci więcej.

Faworyci i czarne konie

Znicz Pruszków: najlepszy atak i komplet zwycięstw na wyjazdach

Lider strzelił 25 goli, najwięcej w lidze, i wygrał wszystkie cztery mecze wyjazdowe. Przegrał tylko raz w dwunastu kolejkach. W symulacji kończy w pierwszej dwójce w 90% przypadków.

GKS Tychy: bez porażki i z najszczelniejszą obroną

Tychy jako jedyne w lidze nie przegrały meczu (siedem zwycięstw, pięć remisów) i straciły tylko siedem bramek. U siebie bilans 8:1. Szansa na awans w symulacji: 91%.

Górnik Łęczna: pierwszy w kolejce do baraży

Trzecie miejsce i najlepszy bilans bramek poza czołową dwójką (22:15). Do dwójki traci jednak dziewięć punktów, więc jego realna droga to baraże. W szóstce kończy w 76% symulacji, a awansuje łącznie w 32%. Bezpośredni sprawdzian 31 października: Górnik podejmuje Znicz.

Olimpia Grudziądz: tabela jej nie docenia

Najciekawszy przypadek w lidze. Olimpia rozegrała u siebie tylko dwa mecze, a na wyjazdach aż dziesięć, i mimo to ma 19 punktów i szóste miejsce. W rundzie wiosennej czeka ją więc znacznie więcej spotkań na własnym stadionie. Symulacja uwzględnia przewagę boiska w pozostałych meczach, ale siłę Olimpii liczy z wyników, które w większości padły na wyjazdach, a tam strzela się mniej. Stąd w modelu tylko 16% szans na szóstkę mimo obecnego szóstego miejsca, i to jest raczej ocena zaniżona niż zawyżona.

Nasz typ długoterminowy

Awans Znicza Pruszków i GKS Tychy to dziś najbardziej prawdopodobny scenariusz, ale przy szansach 95% i 91% kursy na ich awans będą bardzo niskie i nie dają przewagi. Więcej sensu ma zakład na Górnika Łęczna w pierwszej szóstce (uczciwy kurs około 1,32), bo ma już dwa punkty przewagi nad siódmym miejscem i najlepszy bilans bramek w grupie pościgowej. Olimpię Grudziądz zostawiamy do obserwacji: po kilku meczach u siebie będzie jasne, ile jest warta naprawdę.

W 1/16 finału Pucharu Polski (27-29 października) grają m.in. GKS Tychy, Znicz Pruszków, Górnik Łęczna i Olimpia Grudziądz; typy na wybrane mecze tej rundy znajdziesz w typach na Puchar Polski. Walkę o Ekstraklasę opisujemy w tekście kto awansuje do Ekstraklasy.

Bonus powitalny Superbet: 255 zł w freebetachWarunki i szczegóły oferty
  • Freebet 100% od pierwszej wpłaty (do 200 PLN)
  • Freebet 35 PLN za pierwszą wpłatę min. 50 PLN tylko z kodem PEWNIACZKI
  • Freebet 20 PLN za zakład w aplikacji w ciągu 7 dni od 1. depozytu
Odbierz bonus18+ · Graj odpowiedzialnie
Redakcja Pewniaczki · aktualizacja 21.10.2026 Podaj dalej

Ranking bukmacherów

1 Superbet Freebet 100% od pierwszej wpłaty (do 200 PLN) Załóż konto
2 Fortuna Zakład Bez Ryzyka do 200 PLN na pierwszy kupon, zwrot stawki w gotówce Załóż konto
3 STS Pakiet powitalny do 760 PLN: 660 zł bonusów i 100 zł bez ryzyka Załóż konto
4 PZBuk Freebet o wartości Twojego pierwszego zakładu, maksymalnie 300 PLN Załóż konto
5 ComeOn Pierwszy zakład bez ryzyka do 250 PLN na start Załóż konto
6 TOTALbet Pierwszy zakład bez ryzyka, maksymalna stawka kuponu 111 PLN Załóż konto
7 Betters Bonus od depozytu do 1200 PLN w dwóch etapach Załóż konto
8 AdmiralBet 1. depozyt: 100% do 100 PLN + freebet 25 PLN (od wpłaty 100 PLN) Załóż konto
9 ETOTO Bonus 100% od 1. depozytu do 500 PLN + 50 punktów w Misjach Załóż konto
10 forBET Bonus Box: do 3550 PLN przy Pakiecie VIP Załóż konto
11 LV BET Pakiet powitalny do 4321 PLN Załóż konto
12 Betfan Pakiet powitalny do 600 PLN w trzech depozytach Załóż konto
13 Betclic Zwrot stawki za przegrany pierwszy zakład: freebet do 50 PLN Załóż konto
Zobacz szczegóły rankingu ›

Promocje u bukmacherów

Wszystkie promocje