[table_of_contents]

Zasady boksu

W walce bokserskiej zawsze uczestniczy dwóch zawodników. Rywalizacja toczy się w kwadratowym ringu, którego długość boku wynosi od 4,3 m do 6,1 m., a pojedynki toczone są w podziale na kategorie wagowe.

Boks zawodowy:

Kategoria wagowa Waga zawodnika [kg]
Słomkowa do 47,627
Lekko musza do 48,998
Musza do 50,820
Junior kogucia do 52,163
Kogucia do 52,524
Junior piórkowa do 55,338
Piórkowa do 57,153
Junior lekka do 58,967
Lekka do 61,235
Lekkopółśrednia do 63,503
Półśrednia do 66,678
Superpółśrednia do 69,853
Średnia do 72,575
Superśrednia do 76,204
Półciężka do 79,379
Junior ciężka do 90,719
Ciężka ponad 90,719

Boks amatorski:

Kategoria wagowa Waga zawodnika [kg]
Papierowa do 48
Musza do 51
Kogucia do 54
Piórkowa do 57
Lekka do 60
Lekkopółśrednia do 64
Półśrednia do 69
Średnia do 75
Półciężka do 81
Ciężka do 91
Superciężka powyżej 91

Oprócz bokserów, na „placu boju” znajduje się również sędzia ringowy, który czuwa nad stroną techniczną walki. Jakie są jego główne zadania? Pilnuje on tego czy zawodnicy nie zadają nieprawidłowych ciosów, rozdziela ich w przypadku klinczu, dokonuje liczenia, w przypadku gdy jeden z zawodników znajdzie się na deskach czy w końcu przerywa walkę w przypadku nokautu.

Długość walki bokserskiej, w przypadku boksu zawodowego, uzależniona jest od tego, na ile rund została zakontraktowana. Zwykle ma ona od czterech do dziesięciu rund, a w przypadku walki o pas mistrzowski dwanaście. Każda runda trwa trzy minuty. Jeśli chodzi o boks amatorski, to w tym przypadku pojedynek ma trzy, cztery lub pięć rund. Ile trwa runda w boksie amatorskim? W trakcie walki trzyrundowej są to trzy minuty, a w przypadku walk cztero- i pięciorundowych – pięć minut. Oczywiście zarówno w przypadku boksu zawodowego jak i amatorskiego, walka może zakończyć się przed czasem, po nokaucie technicznym (TKO). Jest on ogłaszany w momencie, gdy sędzia, lekarz, trener lub sam zawodnik uzna, że nie jest zdolny do kontynuowania walki. Ta przerywana jest również po tzw. liczeniu. Na czym ono polega? Niejednokrotnie, po otrzymaniu mocnego ciosu zawodnik upadał na ringu. W tym momencie sędzia odlicza dziesięć sekund. Jeśli w tym czasie zawodnik nie będzie w stanie rywalizować dalej, walka bokserska jest przerywana.

Pojedynek w boksie zawodowym ocenia czterech sędziów. Oprócz wspomnianego wcześniej sędziego ringowego, jest to trzech sędziów punktowych, którzy oceniają walkę. W boksie amatorskim jest ich pięciu. W przypadku, gdy pojedynek nie zostanie zakończony przed czasem, jest on rozstrzygany na podstawie przyznanych przez nich punktów. Te uzależnione są od ciosów zadawanych przez zawodników. Walka może zakończyć się zwycięstwem jednego z bokserów lub remisem.

Rodzaje ciosów i pozycja bokserska

W boksie możemy wyróżnić kilka rodzajów zadawanych ciosów. Do najpopularniejszych i jednych z najsilniejszy należą tzw. sierpy. To rodzaj uderzenia bocznego, który zazwyczaj wymierzony jest w boczną część głowy lub tułowia rywala. Jest ono niezwykle silne, gdyż zadający uderzenie dokonuje skrętu tułowia i przenosi ciężar całego ciała w kierunku ciosu.

Innym rodzajem ciosu są „proste”. To niezwykle szybkie uderzenia zadawane na głowę lub korpus rywala. Ciosy wyprowadzane są zwykle ręką, znajdującą się bliżej przeciwnika. Zdarzają się jednak również uderzenia drugą, bardziej oddaloną ręką. Określane są one jako „crossy”.

Trzecim rodzajem ciosów zadawanych przez bokserów, są uderzenia z dołu. Często nazywane są one również hakami lub podbródkowymi, ze względu na charakterystycznie ułożoną rękę (zgięta w łokciu przypomina hak) i zadawane pod brodę rywala. Tego rodzaju ciosy zadawane są zarówno w defensywie jak i w ofensywie.

W boksie, możemy wyróżnić kilka pozycji. Najpopularniejszą z nich bez wątpienia jest garda. To rodzaj ułożenia rąk, który pozwala zasłonić ciało przed ciosami przeciwnika i wyprowadzić szybką kontrę.

Pozycja bokserska, którą często możemy zauważyć podczas walki, to również odchylenie. Polega ona na cofnięciu tułowia w celu uniknięcia uderzenia przeciwnika. W tym przypadku nogi boksera pozostają nieruchome. Po wykonaniu odchylenia, zawodnik często wyprowadza konktrę, poprzez uderzenie proste lub podbródkowe. Podobną pozycją do odchylenia jest zakrok. W tym przypadku zawodnik przesuwa jednak jedną z nóg do tyłu, aby uniknąć uderzenie, a następnie wyprowadza cios kontrujący.

Wśród pozycji bokserskich możemy jeszcze wyróżnić odskok i podejście. Pierwsza z nich, to uniknięcie uderzenia poprzez, jak sama nazwa wskazuje, odskoczenia od rywala. Podejściem nazywamy z kolei uniknięcie uderzenia, poprzez uchylenie się przed ciosem.

Jak zostać bokserem?

Wiele młodych osób zastanawia się zapewne, jak zostać bokserem i zrobić karierę na miarę legendarnych braci Kliczko. Bycie zawodowym bokserem nie jest jednak proste. Podobnie z resztą jak dojście na szczyt, które udaje się jedynie nielicznym. Nie ma jednak rzeczy niemożliwych! Pierwszym krokiem, jaki powinien podjąć młody sportowiec, to wybór odpowiedniego klubu. W tym przypadku powinniśmy kierować się wiedzą trenerów pracujących w klubie, ich doświadczeniem oraz tym, jakie sukcesy odnosili ich podopieczni. Później pozostanie już tylko ciężka praca.