Hitowe starcie szykuje się w niedzielne popołudnie w siatkarskiej PlusLidze. Na parkiecie spotkają się lider rozgrywek oraz aktualny mistrz Polski zwycięzca Ligi Mistrzów. Sprawdźcie jakie propozycje mamy dla was na spotkanie Jastrzębski Węgiel – ZAKSA Kędzierzyn-Koźle.

Jastrzębski Węgiel – ZAKSA Kędzierzyn-Koźle: statystyki, analiza

W ostatnich dwóch sezonach obydwie drużyny zamieniały się miejscami na podium mistrzostw Polski. W zeszłym sezonie najlepszą drużyną w Plus Lidze została ZAKSA, a Jastrzębski Węgiel musiał pogodzić się z drugim miejscem. Dwa lata temu było z kolei odwrotnie, bo w finale to Jastrzębski Węgiel okazał się lepszy od ZAKSY. Nasze najlepsze zespoły w tym sezonie oprócz rywalizacji w PlusLidze grają także w Lidze Mistrzów, którą ZAKSA wygrywała dwa razy z rzędu (2021, 2022 rok), dzięki czemu jest ważnym graczem w europejskiej męskiej siatkówce. W maju tego roku w Final Four była także drużyna Jastrzębskiego Węgla, której na drodze do finału stanęła… właśnie ZAKSA. To tylko potwierdza, że w niedzielę będziemy mieli do czynienia ze spotkaniem na najwyższym poziomie.

Jastrzębski Węgiel w ostatnich 5 spotkaniach w lidze wygrał 3-krotnie, co w porównaniu do początku sezonu jest małym kryzysem. Aktualny lider PlusLigi w Mikołajki pokonał u siebie bez problemów 3:0 Czarnych Radom, ale kilka dni wcześniej uległ 2:3 na wyjeździe Skrze Bełchatów, a wcześniej niespodziewanie przegrał z Cuprum Lubin 1:3. Gospodarze w tym sezonie zgromadzili łącznie 37 punktów, a biorąc pod uwagę ligowe i europejskie rozgrywki praktycznie nie przegrywają we własnej hali. Na 10 spotkań przegrali tylko raz, pod koniec listopada we wspomnianym już 1:3 z Cuprum Lubin. Świetna forma to jedno, ale zdrowie to drugie. Najlepsze polskie zespoły grają praktycznie co kilka dni, a to odbiło się już na zdrowiu dwóch kluczowych zawodników gospodarzy, czyli Łukasza Wiśniewskiego i Jurija Gladyra.

ZAKSA Kędzierzyn-Koźle obecnie zajmuje 4 miejsce w ligowej tabeli. Po średnim początku ligi aktualni mistrzowie Polski wracają na właściwe tory i mają za sobą serię 7 zwycięstw w lidze. Do Jastrzębia tracą oni 7 punktów i na pewno nie składają broni przed walką o jak najlepsze miejsce w fazie play-off. W ostatnim meczu rozegranym 8 grudnia ZAKSA pokonała na wyjeździe GKS Katowice 3:1, chociaż uległa rywalowi już w pierwszym secie. Obydwa zespoły grały już ze sobą w tym sezonie w ramach Superpucharu Polski pod koniec października i wówczas ZAKSA przegrała 2:3 z Jastrzębskim Węglem.

Jastrzębski Węgiel – ZAKSA Kędzierzyn-Koźle: mecze bezpośrednie

Grudniowe spotkanie będzie już 10 meczem obydwu zespołów w tym roku! Tegoroczny bilans 9 meczów jest korzystniejszy dla ZAKS-y, która wygrała 7 bezpośrednich spotkań z Jastrzębskim Węglem.

Typy na Jastrzębski Węgiel – ZAKSA Kędzierzyn-Koźle

Nasz typ (1): wygra ZAKSA

Kurs w BETFAN: 2.45

Kontuzje dwóch środkowych, w tym zerwane więzadła krzyżowe Łukasza Wiśniewskiego to ogromne osłabienie lidera. W wywiadzie po jednym z meczów libero Jakub Popiwczak zasugerował, że zespół jest w słabej kondycji fizycznej, o czym świadczyły m.in. 2 niedawne porażki. ZAKSA jest na fali – w listopadzie rozegrała 10 meczów w Plus Lidze i Lidze Mistrzów, z czego wygrała 8. Naszym zdaniem może wykorzystać problemy kadrowe Jastrzębskiego Węgla – kurs zachęca, aby spróbować tu pójść pod prąd.

Nasz typ (2): min. 4 sety w meczu

Kurs w BETFAN: 1.40

Lider nawet jeśli przegrywał, to nie robił tego bez wygranego seta. W meczach bezpośrednich dominowały raczej wyniki 3:0, ale przeważnie wygrywała tam ZAKSA, która aktualnie jest nieco słabszym zespołem, niż wtedy. Może być tu niespodzianka i wygrana gości, ale 4 sety powinniśmy zobaczyć raczej na pewno.