[table_of_contents]

Skoki narciarskie – najważniejsze informacje

Skoki narciarskie to zimowa dyscyplina sportowa, w której kibice mogą obserwować rywalizację na trzech rodzajach skoczni – wielkości to zazwyczaj 90 metrów, 120 metrów oraz 185 metrów. Do walki o zwycięstwo staje ostatecznie 50 zawodników, którzy dzień wcześniej zapewnili sobie prawo awansu dzięki odpowiedniemu rezultatowi w kwalifikacjach (nie dotyczy to dziesięciu najlepszych skoczków w generalnej klasyfikacji – oni mają zapewniony udział w konkursie). Po pierwszej serii konkursowej do dalszego etapu przechodzi 30 najlepszych zawodników, którzy za osiągnięty finalny wynik otrzymują punkty do klasyfikacji generalnej sezonu. W trakcie sezonu skoczkowie walczą nie tylko o triumf w klasyfikacji generalnej, ale także o wygraną w corocznych turniejach (np. Turniej Czterech Skoczni) czy mistrzostwach światach lub Igrzyskach Olimpijskich, dlatego też okazji do zapisania się w historii dyscypliny jest naprawdę sporo.

Podczas zawodów zawodnicy oceniani są zarówno pod kątem osiągniętej odległości, jak i stylu i techniki, dlatego najlepsi zawodnicy muszą wykazywać wszechstronność w obu aspektach – jeżeli skoczek dysponuje piekielnie mocnym odbiciem, lecz ma problemy z techniką, to nie ma większych szans na osiągnięcie sukcesu. W ostatnich latach organizatorzy konkursów wprowadzili także pewien rodzaj wyrównania szans w skokach, czyli dodawanie lub odejmowanie punktów za skrócony/wydłużony rozbieg najazdu lub zbyt sprzyjające/zbyt niedogodne warunki atmosferyczne.

Do najsilniejszych nacji reprezentowanych na narciarskich skoczniach można zaliczyć z pewnością Polaków, Niemców, Austriaków czy Norwegów, którzy zdecydowanie najczęściej goszczą na czołowych miejscach poszczególnych zawodów. Do światowej czołówki można zaliczyć także Słowenię czy Japonię, gdzie zawodnicy regularnie osiągają przyzwoite rezultaty, a poszczególni skoczkowie wchodzą na poziom absolutnego topu i przez pewien czas dominują na skoczniach (np. Peter Prevc czy Ryoyu Kobayashi). Nieco zapomnianą potęgą skoków narciarskich jest Finlandia, która aktualnie przechodzi wielki kryzys, jednak przez wiele lat była jednym z krajów, który rozdawał karty przy narciarskim stole.

Jak obstawiać skoki narciarskie

Czas przejść do głównej kwestii artykułu, czyli wyjaśnić, jak obstawiać skoki narciarskie. Sposobów na zawieranie zakładów na skoki jest sporo i nie ograniczają się one tylko do tego, kto wygra dane zawody, bowiem oferty bukmacherów są bardziej rozbudowane. Oczywiście, jeżeli gracz chce zawrzeć prosty zakład i wytypować tylko zwycięzcę, to nie ma najmniejszego problemu, jednak należy pamiętać, że oferta bukmachera na skoki nie jest ograniczona tylko do tego typu zdarzeń.

Bukmacherzy umożliwiają obstawianie zwycięzców zarówno poszczególnych konkursów, jak i całego cyklu Pucharu Świata, dlatego zakłady można zawierać zarówno w dzień zawodów, jak i na sporo przed rozpoczęciem całego sezonu. Swojego faworyta do końcowego triumfu można obstawić albo na samym początku, albo tuż przed końcem rywalizacji, jednak należy brać pod uwagę, że im bardziej wyklarowana jest sytuacja w klasyfikacji generalnej, tym mniej atrakcyjne kursy. Oczywistym jest, że kurs na nieznanego dotychczas skoczka będzie zdecydowanie wyższy niż w momencie, gdy wygra on kilka konkursów i ochoczo rozsiądzie się wśród czołowych skoczków.

Rodzaje zakładów w skokach narciarskich

Oferta bukmachera w skokach narciarskich obejmuje kilka różnych wariantów, dlatego poniżej postaramy się jak najbardziej przybliżyć Wam dostępne opcje.

Zwycięzca turnieju

W tym przypadku nie potrzeba zbyt obszernego wyjaśnienia – ten rodzaj zakładu polega na wytypowaniu, który z zawodników wygra konkretne zawody, turniej lub cały Puchar Świata. Najbardziej będzie to opłacało się albo na początku sezonu, albo w przypadku bardzo wyrównanej stawki – w momencie dominacji jednego z zawodników kurs na jego wygraną będzie na tyle niski, że stanie się on niemal nieopłacalny.

Zajęcie miejsca w określonym przedziale

Ten rodzaj zakładu polega na obstawieniu, w jakim przedziale miejsc zakończy swój udział dany zawodnik. Tutaj możliwości jest sporo – można wytypować, że np. Kamil Stoch zajmie miejsca w przedziale 1-3, Stefan Kraft zakończy konkurs w pierwszej dziesiątce, a Noriaki Kasai zakwalifikuje się do drugiej serii i nie zakończy zawodów niżej, niż na 30 miejscu. Opcji jest naprawdę mnóstwo i jest w czym wybierać, jednak należy brać pod uwagę, że im większe widełki, tym niższy kurs.

Zakłady typu H2H

Jest to jeden z najpopularniejszych betów, jeśli chodzi o zakłady w skokach narciarskich i polega on na poprawnym wytypowaniu, który z dwóch zestawionych ze sobą zawodników zajmie wyższą pozycję w konkursie. Zazwyczaj bukmacherzy parują wyrównanych skoczków, aby jak najtrudniej trafić zwycięzcę, jednak wówczas kursy są do siebie zbliżone i prezentują się naprawdę atrakcyjnie, dlatego warto podjąć się głębszej analizy, aby skorzystać z fajnej stawki.

Czy zostanie pobity rekord skoczni?

W tym przypadku trafić jest ciężko, ale jeśli już się uda, to można pochwalić się wygraną po naprawdę solidnym kursie. Rekordy skoczni są już naprawdę wyśrubowane niemalże do granic możliwości, dlatego takie rezultaty można osiągnąć albo mając wyjątkowo wysoką formę i trafiając na korzystne warunki atmosferyczne, albo skacząc na nowej skoczni, na której nikt nie zdążył jeszcze oddać wybitnego skoku.

Czy zwycięzca pierwszej serii wygra cały konkurs?

Ten rodzaj zakładu nakazuje wytypować, czy zawodnik, który wygrał pierwszą serię konkursową wygra także całe zawody. Tutaj ciężko doradzić jakiekolwiek zachowania – każdy konkurs jest inny, tak samo jak i forma zawodników. Czasami zdarza się, że średniej klasy skoczek wykona wyśmienitą próbę i będzie liderem po pierwszej serii, jednak nie wytrzyma presji i ostatecznie zepsuje drugi skok, co zepchnie go na dalsze lokaty.

Czy zwycięzca pierwszej serii wygra także drugą serię?

W tym przypadku idziemy o krok dalej, bo wskazany przez nas zawodnik musi wygrać pierwszą serię, a do tego oddać najlepszy skok również w drugiej serii. Często zdarza się, że dotychczasowi liderzy skaczą nieco słabiej w finałowej serii, jednak ostatecznie wygrywają konkurs, dlatego zwycięstwo w obu fazach zawodów to raczej domena dominatorów – średniaków oraz zawodników z falującą formą nie powinniśmy brać w tej sytuacji pod uwagę.

Zakłady specjalne i zakłady na żywo

Czasami firmy bukmacherskie oferują zakłady specjalne w skokach narciarskich. Zdarza się to np. w przypadku konkursów w naszym kraju, kiedy to do zawodów może przystąpić znacznie większa liczba naszych reprezentantów – wówczas przykładowymi zakładami są „ilu Polaków wejdzie do drugiej serii” lub „ilu Polaków zakończy konkurs w pierwszej dziesiątce”. Należy na bieżąco sprawdzać, jakie zdarzenia pojawiają się przed danym konkursem, bo można czasami trafić na nietypowe i naprawdę ciekawe zakłady.

W skokach narciarskich możliwe jest też obstawianie rezultatów na żywo. Co brać pod uwagę, jeśli obstawiamy skoki narciarskie na żywo? Na pewno warunki atmosferyczne – mimo dodawania i odejmowania punktów za wiatr czy długość najazdu nadal jest to niezwykle ważny czynnik. Przykład: na skoczni zaczyna mocno wiać w plecy, dlatego automatycznie zawodnik otrzymuje bonifikatę punktową, jednak nie potrafi on dobrze skakać w takich właśnie warunkach, dlatego ląduje bardzo blisko i nawet otrzymany bonus nie jest w stanie zapewnić mu wysokiego miejsca. Sytuacja może być też odwrotna – lekki wiatr pod narty może oznaczać tylko niewielką liczbę odjętych punktów, jednak może też pomóc w oddaniu bardzo dalekiego i wysoko ocenionego skoku, który pozwoli odrobić stratę z nawiązką. Trzeba także spojrzeć na pozycję zawodnika po pierwszej serii oraz różnice punktowe – najlepszy w klasyfikacji skoczek mógł wprawdzie zepsuć pierwszy skok, jednak później pokazując klasę i wysokie umiejętności może odrobić ogromną ilość punktów i zaliczyć spory awans w klasyfikacji.

Obstawianie skoków narciarskich – na co zwrócić uwagę?

Decydując się na zakłady bukmacherskie w skokach należy wziąć pod uwagę parę czynników, które mogą okazać się niezwykle istotne przy trafnym typowaniu poszczególnych zdarzeń. Jakie to czynniki?

Nie sugeruj się wysokością kursów

Nie traktuj kursów jako wyrocznię – bukmacherzy często mogą się mylić i nadmiernie faworyzować zawodników o uznanych nazwiskach. Często mniej znani skoczkowie są w środowisku uznawani za spore talenty i prędzej czy później zaczną oddawać dalekie skoki, czego kursy nie odzwierciedlają. Z drugiej strony, dobra firma nie musi trwać wiecznie, dlatego najwięksi zawodnicy uznawani za faworytów mogą skakać coraz słabiej.

Bierz pod uwagę warunki atmosferyczne

Tak jak wspominaliśmy – aby wyrównać szanse i poprawić bezpieczeństwo skoczków wprowadzono specjalny system przeliczników i bonusów, jednak nadal wiatr czy padający śnieg to niezwykle istotne elementy tej dyscypliny. Jeżeli niekorzystna pogoda może być przeszkodą w płynnym przeprowadzeniu konkursu lub czynnikiem, który przemieni zawody sportowe w loterię, to lepiej odpuść – takie obstawianie nie ma większego sensu. Im stabilniejsze są warunki atmosferyczne, tym łatwiej jest przewidzieć rezultaty skoków narciarskich.

Analizuj formę zawodników na bieżąco

Nie patrz na nazwiska, narodowość czy sukcesy w przeszłości – w skokach liczy się tu i teraz, a nieznani skoczkowie często bardzo szybko łapią wiatr w żagle i stają się zawodnikami z czołówki. Sprawdzaj, jak radzą sobie w treningach i kwalifikacjach, co mówią o nich eksperci, jak skaczą w kolejnych zawodach. To wszystko ma ogromne znaczenie i może pomóc Ci wygrać!

Sprawdź, na jakim rodzaju skoczni odbywają się zawody

To bardzo ważne – są zawodnicy, którzy doskonale radzą sobie na mniejszych obiektach, jednak tracą większość swoich walorów na największych skoczniach. Są też skoczkowie, którzy przez większość sezonu plasują się na dalszych pozycjach, a dopiero podczas lotów narciarskich pokazują pełnię umiejętności i zaskakują nas swoimi dalekimi skokami. Kto ogląda skoki i doskonale pamięta takie nazwiska, jak Bjoern Einar Romoeren czy Robert Krajnec, ten doskonale wie, o co chodzi.

Weź pod uwagę miejsce rozegrania zawodów

Oglądając zawody Pucharu Świata w Zakopanem doskonale widzimy, jaka panuje tam atmosfera. Zawodnicy doświadczają tego o wiele mocniej, dlatego żywiołowy doping publiczności to dodatkowy kopniak motywacyjny, który może ponieść skoczka i kilka kolejnych metrów. Sprawdź, jak dany zawodnik radzi sobie w danym mieście czy kraju. Weź pod uwagę, czy skacze na własnym terenie i czy może liczyć na doping swoich rodaków. To wbrew pozorom bardzo ważne!