Handicap – co to takiego?

Jeśli mieliście jakąkolwiek styczność z internetowymi zakładami sportowymi dostępnymi na stronach legalnych bukmacherów w Polsce, to z pewnością zetknęliście się z handicapem. Domyślamy się, że typerom stawiającym swoje pierwsze kroki w zakładach kursy bukmacherskie na handicap mogą wydawać się nieco skomplikowane, natomiast zapewniamy, że w rzeczywistości są bardzo proste, o czym zresztą sami się za moment przekonacie.

Co to jest handicap? W największym możliwym uproszczeniu jest to rodzaj zakładu, w którym bukmacher wyrównuje szanse obu stron biorących udział w meczu. W jaki sposób? Poprzez zabranie określonej liczby goli lub punktów jednej drużynie i dodanie identycznej puli rywalowi. Oczywiście wszystko dzieje się jeszcze przed pierwszym gwizdkiem sędziego.

Zakłady bukmacherskie na handicap – przykłady

Aby jeszcze lepiej zrozumieć zasadę rozliczania zakładów z handicapem warto posłużyć się przykładem. Załóżmy, że Polska gra u siebie z San Marino. Z racji tego, że Polacy są zdecydowanymi faworytami kursy zaproponowane przez legalnych bukmacherów na ich zwycięstwo będą kompletnie nieopłacalne z perspektywy typerów (np. 1.10).

Gracz może jednak skorzystać z handicapu i obstawić zwycięstwo Polaków z handicapem (-2,5) goli, dzięki czemu kurs na taki typ będzie znacznie wyższy i zagwarantuje atrakcyjną wygraną na kuponie w przypadku powodzenia. Stanie się tak wówczas, gdy Polacy zwyciężą różnicą 3 lub więcej goli (np. 3:0, 4:1, 7:2, itd.).

Typer może także wesprzeć underdoga, czyli w tym przypadku drużynę San Marino i obstawić handicap (+2,5) goli na korzyść gości. Kiedy taki kupon będzie zwycięski? Wygraną będzie gwarantował każdy scenariusz, w którym piłkarze San Marino nie polegną różnicą 3 lub więcej goli (np. wyniki 3:1, 0:0 lub 2:3).

Rodzaje handicapów w zakładach bukmacherskich

Na stronach legalnych bukmacherów z polską licencją natraficie na sporo rodzajów zakładów z handicapem. Różnią się one przede wszystkim sposobem rozliczania kuponu, dlatego warto je poznać, aby później uniknąć rozczarowania.

Znacznie bardziej szczegółowo wszystkie handicapy opiszemy w dalszych fragmentach naszego poradnika typera, natomiast poniżej prezentujemy podstawowe rodzaje zakładów z handicapem.

  • Handicap plusowy (np. EH +3)
  • Handicap minusowy (AH -1)
  • Handicap europejski (EH -2)
  • Handicap azjatycki (AH +1)
  • Handicap azjatycki całkowity (AH -3)
  • Handicap azjatycki połówkowy (AH +1,5)
  • Handicap azjatycki ćwiartkowy (AH -1,75)
  • Handicap azjatycki zerowy (AH 0)

Handicap plusowy oraz handicap minusowy – różnice i sposób rozliczania zakładów

Najbardziej naturalnym z możliwych podziałem zakładów z handicapem jest wariant plusowy oraz minusowy (np. AH +1,5 lub EH -3). Na czym polega różnica? To bardzo proste!

Handicap plusowy oznacza, że zdaniem typera underdog powalczy dzielnie z faworytem i albo nie przegra wysoko, albo wręcz zremisuje lub wygra mecz. Z kolei w przypadku handicapów minusowych typer obstawia, że mocna drużyna nie da słabszemu rywalowi żadnych szans i pewnie wygra spotkanie różnicą kilku bramek.

Na czym polega handicap europejski?

Zakłady bukmacherskie na handicapy europejskie to najbardziej rozpowszechniona forma typowania, a w swojej ofercie posiada je każdy polski bukmacher z licencją od Ministerstwa Finansów. Tym, o czym warto pamiętać jest fakt, że jest to zakład 3-drogowy, a zatem istnieją trzy możliwe scenariusze rozstrzygnięcia kuponu.

Jak zwykle łatwiej będzie Wam to zrozumieć na konkretnym przykładzie. Przyjmijmy zatem, że gracz wytypował handicap europejski (EH -2) na korzyść Barcelony. Żeby kupon był zwycięski, to Duma Katalonii musi wygrać takie spotkanie różnicą 3 lub więcej goli (np. 3:0, 6:1, itd.). Zwycięstwo Katalończyków różnicą DOKŁADNIE dwóch bramek (np. 4:2) oznacza, że poprawną opcję jest REMIS (typ X), z kolei niższe zwycięstwo, remis lub porażka Barcelony oznacza, że zwycięską opcją jest typ 2.

Na stronach legalnych bukmacherów możecie się także spotkać z zapisem handicap 0:1. Co to oznacza? Taki rodzaj zakładu jest dokładnie tym samym, co handicap (-1,5), tylko po prostu został inaczej zapisany. W obu przypadkach kupon będzie zwycięski wówczas, gdy gospodarze wygrają różnicą 2 lub więcej goli (np. 2:0, 5:1, itd.).

Handicap azjatycki – co to takiego?

Handicapy azjatyckie (AH) są bardzo popularne u międzynarodowych bukmacherów bez polskiej licencji, natomiast niekoniecznie dzieje się tak w przypadku legalnych operatorów w naszym kraju (nad czym głęboko ubolewamy). Na szczęście lista legalnych firm z ofertą zakładów bukmacherskich na handicapy azjatyckie wydłuża się z każdym rokiem i pozostaje wierzyć, że nadejdzie dzień, kiedy będą one pozycją obowiązkową w ofercie każdego operatora.

Na czym polega handicap azjatycki? Generalna zasada nie różni się zbytnio od odmiany europejskiej. W obu wariantach bukmacher jednej drużynie odejmuje gole lub punkty, a drugiej taka sama pula jest dodawana. Różnica polega na tym, że azjany to zakłady 2-drogowe, a to oznacza, że wykluczona została opcja remis (X).

Załóżmy, że gracz obstawił zwycięstwo PSG z handicapem azjatyckim AH (-2). Kupon będzie zwycięski wówczas, gdy paryżanie wygrają spotkanie różnicą 3 lub więcej goli (np. 3:0, 6:2, itd.). Triumf PSG różnicą DOKŁADNIE 2 bramek (np. 3:1) oznacza zwrot stawki (to jest ta różnica w stosunku do handicapu europejskiego), a każdy inny rezultat oznacza przegrany kupon.

Rodzaje handicapów azjatyckich

Wiecie już czym są zakłady bukmacherskie na handicapy azjatyckie i głęboko wierzymy, że dzięki naszemu poradnikowi typera rozliczanie takich kuponów nie będzie miało przed Wami żadnych tajemnic. Musicie jednak mieć świadomość, że popularne azjany dzielą się na kilka kategorii i w zależności od rodzaju handicapu różnić będzie się także sposób rozliczenia zakładu.

  • Handicap azjatycki całkowity – podstawowy rodzaj zakładu. W tym przypadku dostępne są wyłącznie pełne liczby (np. AH -1 lub AH +3), a jeśli mecz zakończy się różnicą goli lub punktów równą wytypowanej linii, wówczas gracz otrzymuje zwrot całości stawki.
  • Handicap azjatycki połówkowy – w przypadku tego zakładu do gry wchodzą ułamki, przez co zakład może być albo zwycięski, albo przegrany (brak trzeciej opcji, czyli zwrotu stawki). Przykładowe handicapy połówkowe to chociażby AH (-1,5) lub AH (+3,5).
  • Handicap azjatycki ćwiartkowy – przynajmniej na pierwszy rzut oka jest to wyższa szkoła jazdy i jeśli zrozumiecie zasadę rozliczania linii ćwiartkowych to żadne inne zakłady bukmacherskie na handicap nie będą Wam straszne. W największym skrócie każdy zakład i stawka zostaje rozbita po połowie na dwa podzakłady sąsiadujące z typem głównym, a gracz może wygrać lub stracić całą stawkę lub tylko jej połowę. Scenariuszy jest tak wiele, że nieco bardziej szczegółowo opiszemy je poniżej.
  • Handicap azjatycki zerowy – tego rodzaju typ (AH 0) oznacza dokładnie to samo, co Zakład Bez Remisu (Draw No Bet lub DNB – jak kto woli). W tym przypadku typer obstawia zwycięstwo jednej ze stron zakładu, a jeśli mecz zakończy się remisem, wówczas typ uznaje się za anulowany, a cała stawka wraca z powrotem na konto.

Rodzaje zakładów na handicap – azjatyckie handicapy ćwiartkowe

Obiecaliśmy Wam przed momentem, że w osobnym fragmencie rozbierzemy na czynniki pierwsze azjany ćwiartkowe. No cóż, osobny fragment właśnie nadszedł, a zatem bierzemy się do roboty.

Ustaliliśmy wcześniej, że w przypadku zakładów bukmacherskich na handicapy ćwiartkowe stawka takiego kuponu dzielona jest po równo pomiędzy dwa podzakłady sąsiadujące z typem głównym. Najłatwiej będzie Wam to wytłumaczyć na konkretnych przykładach.

Załóżmy, że gracz obstawił handicap AH (-1,75) na korzyść Realu. Bukmacher automatycznie dzieli kupon i stawkę na dwa podzakłady, tj. AH (-1,5) i AH (-2). Żeby oba podzakłady i cała stawka były zwycięskie, to Królewscy muszą wygrać różnicą 3 lub więcej goli (np. 4:1). Triumf Realu różnicą DOKŁADNIE 2 bramek oznacza, że 50% stawki jest zwycięskie (AH -1,5), a 50% stawki gracz otrzyma z powrotem jako zwrot (AH -2). Wygrana Realu różnicą 1 gola, remis lub porażka Królewskich sprawia, że gracz traci 100% stawki.

Identycznie rozlicza się linie plusowe. Przyjmijmy, że gracz wytypował zakład na handicap azjatycki AH (+2,25) na korzyść Stali Mielec. Kupon i stawka zostają automatycznie podzielone na dwa podzakłady sąsiednie, tj. AH (+2) oraz AH (+2,5). Gracz wygra pełny kupon, jeśli Stal przegra maksymalnie różnicą 1 gola (oczywiście także wtedy, gdy zremisuje lub wygra mecz). Porażka Stali różnicą DOKŁADNIE 2 goli oznacza, że 50% stawki jest zwycięskie (AH +2,5), a 50% stawki gracz otrzyma jako zwrot (AH +2). Porażka Stali różnicą 3 lub więcej goli oznacza, że gracz traci całą stawkę.

Handicap europejski czy handicap azjatycki? Który daje większą szansę na ogranie bukmachera?

Gracze preferujący handicapy europejskie, czy może typerzy korzystający z odmiany azjatyckiej? Który rodzaj typerów będzie miał większe szanse na stworzenie wartościowego kuponu i ogranie bukmachera w dłuższej perspektywie? Z naszych doświadczeń wynika, że znacznie skuteczniejsze są na tym polu zakłady bukmacherskie na handicapy azjatyckie.

Przede wszystkim popularne azjany rozliczane są w sposób 2-drogowy, a nie 3-drogowy. A zatem przynajmniej w teorii szanse gracza na skuteczny typ wzrastają na papierze z 33% do 50%. Różnica jest widoczna gołym okiem.

Po drugie, azjatycka odmiana handicapów daje graczowi znacznie większe pole manewru w momencie konstruowania kuponu. Idealnym przykładem są w tym miejscu linie ćwiartkowe, rozbijające stawkę na kuponie po połowie, dzięki czemu budżet gracza jest znacznie stabilniejszy

Handicap w zakładach bukmacherskich – wady i zalety


Zakłady bukmacherskie z handicapem, podobnie zresztą jak każdy inny rodzaj typów dostępnych na stronach legalnych polskich operatorów posiadają sporo zalet, natomiast można także dostrzec kilka mankamentów. Z racji tego, że tych drugich jest zdecydowanie mniej, to rozpoczynamy właśnie od nich.

Główną wadą handicapów z perspektywy mniej doświadczonych typerów jest dość skomplikowany na pierwszy rzut oka sposób rozliczania kuponów. Typowanie handicapów wymaga od gracza znacznie większej wiedzy, niż chociażby tradycyjny zakład 1X2 lub Ponad 2,5 goli. Przy bliższym poznaniu okazuje się jednak, że nie taki diabeł straszny i mocno wierzymy, że z naszym poradnikiem typera zakłady na handicapy nie będą miały przed Wami żadnych tajemnic.

Tyle o wadach, przechodzimy do zalet, a tych jest zdecydowanie więcej. Przede wszystkim typowanie handicapów gwarantuje znacznie większe pole manewru po stronie gracza i dostęp do atrakcyjniejszych kursów. Typer nie musi obstawiać zwycięstwa pewniaka po kiepskim kursie 1.15, lecz może zdecydować się na nieco odważniejszy zakład gwarantujący znacznie wyższą wygraną.

Spore grono zwolenników mają także handicapy plusowe. W przypadku meczów z udziałem drużyn na bardzo różnym poziomie linia (AH +3) może zagwarantować zwycięski kupon nawet wówczas, jeśli faworyt pewnie wygra mecz (np. 2:0).

Kończąc wymienianie zalet zakładów na handicapy należy przypomnieć to, o czym pisaliśmy przed momentem. Odmiana azjatycka daje 50% szans na zwycięski kupon, a linie ćwiartkowe to gwarancja dywersyfikacji budżetu i znacznie stabilniejszego bankrolla.

Na jakie sporty bukmacherzy oferują handicapy?

Prawdopodobnie dla nikogo z Was nie będzie to sporym zaskoczeniem, jednak większość graczy typuje piłkę nożną, przez co oferta piłkarska dominuje w ofercie zakładów na stronach legalnych polskich bukmacherów Bylibyście jednak w olbrzymim błędzie sądząc, że najlepsze serwisy z polską licencją ograniczają się tylko i wyłącznie do wystawiania kursów na handicapy piłkarskie.

Jest bowiem zupełnie inaczej, a zakłady z handicapem są dostępne na większość dyscyplin z oferty sportowej, a także na E-sporty oraz sporty wirtualne! Jest zatem w czym wybierać, a poniżej prezentujemy kilka przykładowych handicapów w zależności od konkurencji, której dotyczą.

Handicap piłka nożna – rodzaje zakładów
Handicap w meczu Handicap w 1. połowie Handicap w 2. połowie Handicap rzutów rożnych Handicap kartek Handicap fauli Handicap strzałów Handicap spalonych Handicap wrzutów z autu
Zakłady na handicap w tenisie – co można obstawiać obstawiać?
Handicap setów Handicap gemów w meczu Handicap gemów w poszczególnych setach

Zakłady bukmacherskie na koszykówkę – handicap
Handicap punktowy w meczu Handicap w poszczególnych połowach Handicap w konkretnej kwarcie Handicap fauli Handicap asyst Handicap zbiórek
Jak działa handicap w siatkówce?
Handicap setowy w meczu Handicap małych punktów w danym secie Handicap punktowy poszczególnych zawodników
Jak obstawiać zakłady na handicap w E-sportach?
Handicap map Handicap rund w poszczególnych mapach Handicap zabójstw

Który legalny bukmacher ma zakłady na handicapy azjatyckie?

Zakłady na handicap posiada w swojej ofercie każdy legalny bukmacher w Polsce, natomiast jak doskonale wiecie oferta ofercie nierówna i jedni operatorzy mają nieco więcej, a inni nieco mniej opcji i rynków. Zacznijmy od tego, że handicapy europejskie dostępne są u każdego operatora z rankingu bukmacherów w polską licencją. Nieco inaczej wygląda to w przypadku 2-drogowych handicapów azjatyckich.

Te, przynajmniej w odniesieniu do najbardziej popularnych zakładów piłkarskich, wcale nie są już tak ogólnodostępne, chociaż z roku na rok do swojej oferty włącza jest coraz więcej firm! 2-drogowe handicapy (całkowite, połówkowe oraz zerowe) znajdziecie m.in. na stronach bukmacherów Fortuna, Superbet, Betfan, Betcris, Gobet, LV Bet, forBET, Etoto oraz Fuksiarz.

Z kolei bardzo ekskluzywnym produktem z perspektywy polskich typerów są piłkarskie zakłady na handicapy ćwiartkowe. Na ten moment linie AH (+1,75), czy chociażby AH (-2,25) obstawicie tylko po rejestracji konta w firmach Betcris, Gobet oraz LV Bet. To sprawia, że to właśnie trzy ostatnie serwisy zajmują czołowe miejsca w naszym rankingu legalnych bukmacherów z najlepszą ofertą zakładów na handicapy w Polsce.

Obstawianie handicapów – strategie i porady

Ilu typerów, tyle strategii na korzystanie z handicapów i sposobów na ogranie bukmachera. Pierwszą kategorię graczy stanowią zwolennicy typowania piłkarskich zakładów na handicapy minusowe. Ich zdaniem w ogólnym rozrachunku faworyci wygrywają swoje mecze dość przekonująco, dlatego w skali całego sezonu możliwe jest wypracowanie profitów w ten sposób.

Tej teorii zaprzeczają eksperci od handicapów plusowych na piłkę nożną. Według nich topowe kluby i piłkarze grają tak wiele spotkań, że często zadowalają się skromnym prowadzeniem, dzięki czemu nawet teoretyczne underdogi nie zawsze przegrywają wysoko i łatwo można odnaleźć value w typach AH (+2) lub AH (+1).

Nie brakuje także głosów, że wysokie linie handicapów plusowych znakomicie spisują się w przypadku meczów z udziałem kobiet oraz dyscyplin, w których jest duża liczba punktów. W tym pierwszym przypadku na boisku lub na korcie bardzo często rządzi przypadek, a wahania formy nawet u najlepszych tenisistek lub siatkarek są na porządku dziennym.

Z kolei idealnym przykładem sportu z dużą liczbą punktów jest koszykówka. W meczach z udziałem zespołów o sporej różnicy klas linia handicapu bardzo często wynosi kilkadziesiąt punktów (np. AH +35,5) i umówmy się, nawet zdecydowany faworyt nie zawsze zdoła wygrać tak dużą różnicą.

Handicap STS – przykładowe zakłady

Bukmacher STS działa na polskim rynku już ćwierć wieku i przez ten czas zapracował sobie na miano jednego z liderów branży. Klienci STS mogą liczyć na atrakcyjne bonusy powitalne, sporo promocji okolicznościowych w późniejszym czasie, a także szeroki wachlarz kursów i rynków zakładów. Również tych na handicapy, a kilka przykładowych opcji znajdziecie poniżej.

Zakłady na handicap bukmachera STS
Piłka nożna
Handicap w meczu Handicap na 1. połowę Handicap na 2. połowę Handicap rzutów rożnych Handicap rzutów rożnych w 1. połowie
Tenis ziemny
Handicap setowy w meczu Handicap gemowy w meczu Handicap gemowy w poszczególnych setach
Hokej na lodzie
Handicap w meczu Handicap w 1. tercji Handicap w 2. tercji Handicap w 3. tercji

Handicap Fortuna – jakie zakłady oferuje bukmacher?

Legalny bukmacher Fortuna to bez dwóch zdań jeden z liderów polskiego rynku, a wysoka pozycja Fortuny w każdym rankingu nie jest dziełem przypadku, lecz efektem m.in. szerokiej oferty zakładów. Kursy na handicapy nie stanowią w tym gronie wyjątku i oczywiście zajmują dość ważne miejsce w ofercie Fortuny.

Jakie handicapy można typować na stronie tego bukmachera? Kilka przykładowych rynków w zależności od dyscypliny prezentujemy poniżej.

Zakłady na handicap bukmachera Fortuna
Piłka nożna
Handicap na koniec meczu Handicap po 1. połowie Handicap po 2. Połowie

Koszykówka
Handicap w meczu Handicap w 1. połowie Handicap w 2. połowie Handicap w poszczególnych kwartach

Siatkówka
Handicap setowy w meczu Handicap punktowy w meczu Handicap punktowy w poszczególnych setach

Zakłady bukmacherskie na handicapy – podsumowanie

Słowem zakończenia – warto korzystać z zakładów na handicap, czy raczej omijać ten rodzaj typowania szerokim łukiem? W naszej opinii jest to pytanie z gatunku tych retorycznych, a lista korzyści z takiego obstawiania kuponów jest bardzo długa.

Z zadowoleniem obserwujemy, jak rok po roku najlepsi legalni bukmacherzy w Polsce systematycznie rozbudowują swoją ofertę zakładów na handicap, dzięki czemu do dyspozycji graczy jest coraz szerszy wachlarz rynków i opcji zakładów.

Radzimy jednak mieć w tyłu głowy, żeby korzystać z kursów na handicapy w sposób rozsądny, a przede wszystkim po zdobyciu odpowiedniej porcji wiedzy i doświadczenia. Typowanie handicapów to bowiem wyższa szkoła jazdy i nie warto tego robić na chybił trafił. Od czego jednak macie nas?!

Handicap w zakładach bukmacherskich – pytania i odpowiedzi

  • Zakłady bukmacherskie na handicap – co to takiego?

W największym skrócie handicap to gole lub punkty, które przed startem meczu bukmacher dodaje jednej z drużyn, a drugiemu zespołowi taka sama pula goli (punktów) jest odejmowana.

  • co chodzi w zakładach handicap?

W przypadku zakładów z handicapem zadanie typera polega na przewidzeniu, czy jedna z drużyn wygra wysoko (np. handicap AH -1,5), czy też drugi zespół na pewno nie przegra różnicą kilku bramek (np. handicap AH +2,5).

  • Czym różni się handicap europejski od handicapu azjatyckiego?

Różnic jest całkiem sporo i wszystkie je opisujemy szczegółowo powyżej. Najważniejsza różnica jest taka, że handicap azjatycki jest rozliczany 2-drogowo, co oznacza, że są możliwe jedynie dwa scenariusze, a zatem szansa na zwycięski typ wynosi 50%.

  • Czy mogę zagrać handicap za bonus bukmacherski?

Oczywiście, że tak! Przykładowo – jeśli otrzymasz powitalny bonus od depozytu po rejestracji, to darmowe środki możesz przeznaczyć na zakłady z handicapem. Od razu odpowiadamy na kolejne pytanie – tak, zakłady handicap zaliczają się do obrotu bonusem.

  • Czy handicap AH (0) i Zakład Bez Remisu to jest to samo?

Dokładnie tak! W obu przypadkach gracz typuje zwycięstwo jednej ze stron zakładu, a jeśli mecz zakończy się remisem, wówczas 100% stawki wraca do budżetu.