Powinien on wynosić tyle, żebyśmy mogli typować nawet wtedy, gdy przegramy kilkadziesiąt razy z rzędu. Może się to wydawać dużo, ale skuteczność dobrych typerów wyścigów konnych, jest na poziomie 25-35%, zatem musimy założyć, że wygrane mogą być zaledwie trzy z naszych dziesięciu typów.

Tworząc strategię obstawiania wyścigów konnych, powinniśmy również ustalić poziom stawek. Według ekspertów, szczególnie na początku, warto grać płaską stawką, która będzie wynosiła nie więcej niż 3% całego budżetu przeznaczonego na grę. Początkujące osoby, mogą rozpocząć grę od płaskiej stawki na poziomie 1% całości budżetu.

Kluczowe w typowaniu wyścigów konnych jest twarde trzymanie się ustalonej strategii. Ryzyko w tego rodzaju betach jest naprawdę duże, dlatego nie powinniśmy dać ponieść się emocjom. Dobrym rozwiązaniem jest stawianie pojedynczych zakładów, dzięki czemu unikniemy zwiększenia ryzyka porażki.

Analiza

Żeby nasz budżet nie wyzerował się już po kilkunastu gonitwach, warto wyspecjalizować się na początku w tylko jednym rodzaju wyścigów. Pomocne, może okazać się prowadzenie osobistych notatek z oglądanych przez nas gonitw. Co powinniśmy zapisywać? Na początek umieśćmy w nim interesujące nas koniec. Później powinniśmy skupić się na wszystkim tym, co ma wpływ na ostateczny wynik. Mowa w tym przypadku o nazwiskach dżokejów, ich potencjale oraz formie i oczywiście o koniach. W tym przypadku trzeba skupić się na balansie wagowym koni, o tym, jak poruszają się po danej nawierzchni toru, a także jaki wpływ na ich formę ma pogoda. Niektóre konie mogą lepiej spisywać się na suchej nawierzchni, a inne na mokrej.
Analizując typy ważne jest to, żeby poświęcić temu czas. Oglądając gonitwy trzeba skupić się na wielu czynnikach, dlatego żeby nasza analiza była szczegółowa, a margines błędu był jak najmniejszy skupienie się wyłącznie na jednym rodzaju wyścigów, przynajmniej na początku może być kluczowe.

Obstawianie

Zawierając zakłady na wyścigi konne powinniśmy zwrócić uwagę na dwa istotne zagadnienia. Pierwsze z nich, to rodzaj oferowanego przez bukmachera typu. Warto wybrać tego, który posiada opcję B.O.G. Czym ona jest? Jest to bieżąca aktualizacja kursu. W praktyce oznacza to, że gdy kurs w momencie startu wynosił np. 6,10, a my postawiliśmy nasz kupon wcześniej, po kursie 3,40, to bukmacher policzy nasz kupon po kursie w chwili startu. Warto dodać, że jest to bezpieczna opcja, ponieważ gdy na chwile przed rozpoczęciem gonitwy kurs spadnie np. do 2,80, to bukmacher policzy nasz kurs z kuponu.

Drugim z zagadnień jest to, że nie powinniśmy obawiać się wysokich kursów. Brzmi to absurdalnie, ale wyścigi konne rządzą się swoimi prawami. I nie chodzi tu o przypadkowe obstawianie na konia ze średnim kursem, a o zgromadzoną przez nas wcześniej wiedzę. W tym właśnie momencie przydadzą się prowadzone przez nas wcześniej notatki. Jeśli ryzyko poparte jest szeroką analizą, to może się okazać, że to my, a nie bukmacher, będziemy mieli rację.

Co warto wiedzieć na temat obstawiania wyścigów konnych

Skuteczne typowanie niezależnie od dyscypliny sportu powinno opierać się na szerokiej wiedzy gracza. Typując zakłady na wyścigi konne wiedza ta powinna być wyjątkowo obszerna. Gdzie powinniśmy zatem szukać informacji. Pierwszym punktem są nasze notatki, o których pisaliśmy wcześniej. Oprócz tego warto czytać branżowe portale internetowe, które dostarczają sporą dawkę wiedzy na temat przygotowania toru wyścigowego, czy treningów. Równie istotna jest obserwacja dżokejów czy trenerów. Można to robić np. za pomącą social-mediów. Ciekawe informacje na temat koni podają również sami bukmacherzy. Z tego źródła można czasami wyłuskać najpotrzebniejsze dane. Reasumując, jeśli chcemy być skutecznymi typerami, powinniśmy posiadać bogatą wiedzę o wszystkim, co ma wpływ na ostateczny wynik. Pomocna może okazać się obserwacja treningów, wagi konia, forma w ostatnich wyścigach, a nawet relacje konia z dżokejem (m.in. to czy będzie to ich pierwszy czy już kolejny wspólny start).

Jeśli dopiero chcecie rozpocząć przygodę z typowaniem wyścigów konnych, to przygotowaliśmy dla Was najważniejsze zagadnienia, które powinniście znać.

Główne rodzaje wyścigów konnych:

  • Boxed Racing: wyścig sprinterski na krótkim dystansie
  • Flar Racing: standardowy wyścig po płaskim torze bez przeszkód
  • Jump Racing: wyścig z przeszkodami, zazwyczaj na dłuższym dystansie

Nasze wskazówki

Tak jak zaznaczyliśmy na wstępie, wyścigi konne to jeden najstarszych rodzajów zakładów bukmacherskich. Gonitwy organizowane są w wielu krajach na całym świcie. Nie inaczej jest w Polsce. Wyścigi konne Służewiec mają ponad osiemdziesięcioletnią tradycję. Jeśli chcemy rozpocząć ich typowanie, warto skorzystać z poniższych wskazówek:

  • Analiza: Nigdy nie obstawiajcie zakładów bez wcześniejsze, bardzo dokładnej analizy. Na wyniki wyścigu ma wpływ wiele czynników, dlatego typowanie bez przygotowanie obarczone jest bardzo dużym ryzykiem
  • Emocje: Pamiętaj, żeby do typowania wyścigów konnych zawsze podchodzić z chłodną głową. Nie staraj się za wszelką cenę odegrać, bo w takim przypadku bardzo łatwo możesz stracić cały budżet na grę. Podobnie jest w przypadku dobrych serii. To, że wytypowałeś kilka razy z rzędu zwycięzcę, nie oznacza, że jesteś nie omylny. Zawsze dokładnie przeanalizuje typ, zanim obstawisz zakład.
  • Nie poddawaj się: Jeśli nakreśliłeś strategię gry, twardo jej się trzymaj. Po kilku chybionych typach powinny przyjść spodziewane efekty wcześniejszych założeń.
  • Obserwacja: Obserwuj to, co dzieje się w środowisku i wyciągaj wnioski. Warto również, przynajmniej na początku, podglądać doświadczonych typerów. Cały czas pamiętaj jednak o własnej strategii i pozyskanych przez siebie informacjach.