[table_of_contents]

Definicja zakładu bukmacherskiego

Aby nie utrudniać i przekazać wiedzę jak najprościej: jest to zakład, w którym osoba typująca stara się przewidzieć wynik lub przebieg zdarzenia (najczęściej sportowego, rzadziej kulturalnego czy politycznego). Zakład taki, w zależności od rezultatów zdarzeń, może być rozliczony jako wygrany, przegrany lub zwrócony, a na wysokość ewentualnej wygranej składają się postawiona stawka oraz kursy na dany wynik. Kiedy stawka może zostać zwrócona? Dzieje się tak np. w przypadku zakładów bez remisu.

Co to jest zakład bez remisu? Kliknij tutaj i dowiedz się więcej!

Jedną stroną zakładu jest gracz, czyli osoba obstawiająca dane zdarzenie, zaś drugą stronę stanowi bukmacher. Kim jest zatem bukmacher?

Kim jest bukmacher?

Wyjaśniając pojęcie „bukmacher” należy odnieść się to języka angielskiego, z którego to słowo pochodzi. Chodzi konkretnie o słowo „bookmaker”, który jest zbitką słów „book” (ang. zakład) oraz „make” (ang. robić), czyli odnosi się do osoby przyjmującej zakłady. W Polsce jako bukmachera określa się przedsiębiorstwo, które na mocy licencji Ministerstwa Finansów przyjmuje zakłady pieniężne na zdarzenia sportowe, społeczno-polityczne (np. wybory prezydenckie) czy kulturalne (rozdanie Oscarów). Warto wspomnieć, że działalność legalnych bukmacherów wymaga obciążenie zawieranych zakładów podatkiem obrotowym w wysokości 12%.

Rodzaje zakładów

Jakie zakłady można zawrzeć z bukmacherem? Najprostszym rodzajem zakładów bukmacherskich jest klasyczne typowanie „wygra, przegra, zremisuje”, w którym po prostu przewidujemy końcowy rezultat danego zdarzenia bez dodatkowych warunków. Gracze, szukając urozmaicenia, wyższych kursów oraz zwiększenia szans bardzo często sięgają po bardziej zaawansowane rozwiązania, takie jak np. podwójna szansa, w której prawdopodobieństwo wygranej zwiększa się z 33% do 66%.

Co to jest podwójna szansa? Kliknij i sprawdź!

Typować można nie tylko rezultaty końcowe lub po jednej z części gry, ale także bardziej szczegółowe zdarzenia. Gracz może zawrzeć zakład np. na to, czy dany zawodnik zdobędzie bramkę, ile rzutów rożnych w meczu będzie wykonywać jedna z drużyn lub ile fauli zostanie popełnionych przez pierwszą połowę. Ilość możliwych zakładów jest tak naprawdę ograniczona tylko i wyłącznie przez wyobraźnię bukmachera, a ta u każdego może iść w dowolnym kierunku.

STS czy Fortuna – porównujemy!

Typować zdarzenia można w dwojaki sposób – albo stacjonarnie, albo przez internet. Niektórzy gracze przyzwyczajeni są do zawierania zakładów w punktach naziemnych, w których mogą usiąść i przejrzeć wydrukowany spis zbliżających się zdarzeń, dlatego wolą tradycyjną formę obstawiania. Sporo graczy decyduje się z kolei na obstawianie przez internet, co jest o wiele bardziej komfortowe – nie trzeba nawet ruszać się z domu, a wystarczy odpalić komputer lub aplikację w telefonie. Co więcej, niektóre zakłady bukmacherskie nie posiadają punktów naziemnych i świadczą usługi wyłącznie w sieci, dlatego wybór w internecie jest o wiele, wiele większy.

Zakłady mogą dotyczyć trzech rodzajów zdarzeń: – zakłady na najbliższe zdarzenie, np. na mecz rozgrywany w najbliższy weekend – zakłady na żywo, czyli na spotkanie odbywające się w momencie jego zawierania – zakłady długoterminowe, np. kto zostanie mistrzem Polski w piłce nożnej

Zakłady można podzielić też ze względu na ilość zdarzeń zawartych na kuponie – wyróżniamy wtedy zakład jednozdarzeniowy (singiel, pojedynczy) lub zakład wielozdarzeniowy (AKO lub akumulacyjny).

Obstawianie meczy – wszystko, co chciałbyś wiedzieć.