[table_of_contents]

Handicap definicja

Na samym początku należy odpowiedzieć sobie na bardzo, ale to bardzo ważne pytanie: co to jest handicap? Jeżeli jeszcze tego nie wiesz, to najlepiej będzie wytłumaczyć to na prostym przykładzie prosto z podwórka: chodzisz do klasy VI B i na długiej przerwie gracie mecz z klasą IV C. Czwartoklasiści zdecydowanie odstają od Ciebie i Twoich kolegów umiejętnościami oraz fizycznością, dlatego wynik meczu może być teoretycznie z góry przesądzony. Gracie do 5 strzelonych bramek, dlatego żeby nieco wyrównać szanse i wprowadzić trochę emocji dajecie młodziakom bonus – na samym początku prowadzą oni 4:0 i żeby ostatecznie wygrać muszą strzelić już nie pięć, a tylko jednego gola. To jest właśnie handicap, czyli przewaga jednej z drużyn jeszcze przed rozpocząciem rozgrywki. Taki oto rodzaj bonusu, czyli handicap bukmacher stosuje w wielu zakładach dostępnych w ofercie. Przed postawieniem zdarzenia możesz dodać lub odjąć wybranej drużynie coś, o co gra się w danej dyscyplinie – gole w piłce nożnej czy ręcznej, sety w siatkówce czy gemy w tenisie.

Co daje handicap?

Zakłady typu handicap są dla graczy naprawdę atrakcyjnym wyborem przede wszystkim ze względu na to, że są one jednoznaczne z wyższymi kursami. W spotkaniu, w którym jedna ze stron jest teoretycznie o wiele silniejsza kurs na faworyta będzie niski i nieopłacalny dla gracza, jednak dodanie na starcie przewagi słabszemu zespołowi lub zawodnikowi sprawi, że stawka automatycznie pójdzie w górę. Takie własnie rozwiązanie sprawia, że obstawiający zdarzenia u bukmacherów często decydują się na zawieranie zakładów z opcją handicapu.

Swoje plusy w handicapie widzą również sami bukmacherzy: raz, że oferta tego typu jest znacznie ciekawsza i bardziej atrakcyjna, niż tradycyjne zakłady, a dwa, że sport jest na tyle nieprzewidywalną dziedziną życia, że czasami handicap pozwala na wygraną bukmachera. Przykład: lider tabeli rozgrywa mecz z ostatnim zespołem. Obstawiasz zakład, w którym „słabszy” zaczyna mecz z jednym golem przewagi – wtedy faworyt musi wygrać spotkanie dwiema bramkami, aby zdarzenie było trafione. Wydaje się proste, jednak ostatni zespół muruje się we własnym polu karnym i aż do 90 minuty nie daje sobie wbić gola. Ostatecznie faworyt wygrywa, jednak zakład z handicapem jest nietrafiony.

Zastosowanie handicapu w zakładach bukmacherskich

Aby jak najlepiej wyjaśnić istotę zakładów bukmacherskich typu handicap najlepiej będzie posłużyć się konkretnymi przykładami.

Przykład 1: Manchester City podejmuje na własnym boisku Arsenal. Ekipa Pepa Guardioli jest na drugim miejscu w ligowej tabeli i posiada w swoim składzie znacznie lepszych zawodników, niż swój rywal, dlatego jest w tym meczu faworytem. Podstawowe kursy na to zdarzenie wyglądają następująco:

Zwycięstwo Man City: 1,35
Remis: 5,50
Zwycięstwo Arsenalu: 7.69

Postawienie na wygraną gospodarzy wydaje się być ruchem bardzo prawdopodobnym do trafienia, ale czy opłacalnym? Niekoniecznie. Wtedy do gry wchodzi właśnie handicap, czyli „wyrównanie” szans przy jednoczesnej zmianie kursów na zdarzenie. Opcją pierwszą jest handicap 0:1, czyli przyznanie na starcie jednego gola Arsenalowi. Przy tej opcji obstawiając na Manchester City bierzemy pod uwagę, że wygra on spotkanie co najmniej dwiema bramkami, aby z początkowego stanu 0:1 wyjść do stanu 2:1. Jest to znacznie trudniejsze, jednak spójrzmy na kurs – teraz nie wynosi on już 1,35, ale 1,85. Kuszące prawda?

Przykład 2: Real Madryt jedzie do Sewilli na mecz z Betisem. Real jak to Real – w praktycznie każdym spotkaniu ligowym jest faworytem bukmacherów i nie inaczej jest w tym przypadku, o czym świadczą kursy:

Zwycięstwo Betisu: 4,21
Remis: 3,85
Zwycięstwo Realu: 1,80

Tutaj kurs na czystą „dwójkę” jest i tak spory, jednak akurat Ty po ostatnim „El Clasico” masz przekonanie, że Real pójdzie za ciosem i również w tym meczu strzeli dwa gole. Wybierasz wówczas opcję handicap 1:0 i po przyznaniu na starcie gola Betisowi uzyskujesz mega atrakcyjny kurs 3,05 na wygraną Realu.

Co to jest handicap europejski?

Pisząc o handicapie jako formie wyrównania szans i uatrakcyjnienia zakładów należy wspomnieć o jego podziale na dwa rodzaje. Pierwszym typem handicapu jest handicap europejski (w skrócie EH), czyli najczęściej stosowany przez bukmacherów. Jest to rodzaj zakładu z dokładnie trzema możliwościami obstawienia, czyli wygraną, remisem oraz porażką, a sposobem na określenie wysokości handicapu jest podanie liczby całkowitej – to właśnie te dwie cechy pozwalająna jego rozpoznanie. O co dokładnie chodzi w handicapie europejskim?

Przykład: Legia Warszawa gra z Piastem Gliwice, a my przyznajemy gościom gola na starcie i zakładamy handicap 0:1. W takiej sytuacji aby trafić „1” Legia musi wygrać 2:0 lub wyżej, aby trafić „X” Legia musi wygrać dokładnie jedną bramką (wtedy wynik zakładu się wyrówna), zaś do trafienia „2” potrzebny będzie remis lub wygrana Piasta.

Obstawianie meczów z wykorzystaniem opcji handicapu europejskiego jest bardzo popularne wśród graczy, ponieważ pozwala na uzyskanie o wiele korzystniejszych kursów, niż w przypadku podstawowej formy zakładu typu „wygra, przegra, zremisuje”, a do tego już na pierwszy rzut oka jest bardzo proste do zrozumienia. Kolejnym plusem jest ich dostępność w ofercie bukmacherów – zakłady wprowadzjąc do swojej oferty handicap najczęściej decydują się właśnie na typ europejski.

Co to jest handicap azjatycki?

Drugim typem handicapu stosowanego przez bukmacherów jest handicap azjatycki, który jest rzadziej spotykany w ofercie zakładów, niż europejski. Na pierwszy rzut oka wydaje się on być trudniejszy do zrozumienia, ponieważ w jego przypadku w grę wchodzą nie tylko liczby całkowite, ale także połówki oraz ćwiartki. To jednak tylko pozory – azjany są nie tylko naprawdę łatwe do ogarnięcia, ale również bardziej korzystne dla typerów. Dlaczego? Handicap azjatycki jest zakładem dwutorowym, tzn. nie bierze się w nim pod uwagę remisu – w grę wchodzą tylko opcje „wygra” lub „przegra”, z kolei ewentualny remis zazwyczaj jest równoznaczny ze zwrotem stawki. Jest to zatem zakład typu „Draw No Bet”.

Czym jest zakład bez remisu („Draw No Bet”?). Kliknij tutaj i przeczytaj!

Jasno widać zatem, że handicap azjatycki jest łatwiejszy do trafienia, niż handicap europejski – szanse gracza wzrastają w tym momencie z 33% do 50%! Na korzyść opcji azjatyckiej przemawia też fakt, że bukmacherzy narzucają na nie niższą marżę, przez co kurs jest jeszcze bardziej korzystny dla gracza, niż przy trzytorowym zakładzie z handicapem europejskim.

W przypadku handicapu azjatyckiego możemy podzielić go na cztery rodzaje:

Handicap AH 0 – tutaj żadnej ze stron nie jest przyznawany dodatkowy gol lub punkt przed rozpoczęciem gry, dlatego rozpoczyna się ona od rezultatu 0-0. Aby wygrać zakład, wybrana przez Ciebie drużyna musi po prostu odnieść zwycięstwo bez względu na ilość bramek. W przypadku remisu stawka zostanie zwrócona (zakład singiel) lub rozliczona po kursie 1,0 (zakład AKO), zaś przy porażce zakład uznawany jest jako przegrany.

Handicap AH (-1) – w tym przypadku Twój zespół musi wygrać minimum dwiema bramkami, aby zakład uznany został za wygrany. Wygrana dokładnie jedną bramką oznaczać będzie zwrot stawki, zaś remis lub porażka będą równoznaczne z przegranym zakładem. Analogicznie sprawa wyglądać będzie przy zakładzie AH (-2), gdzie wygraną będzie zwycięstwo drużyny trzema bramkami lub więcej, zwrotem stawki zwycięstwo dwiema bramkami, zaś przegranym zakładem będzie zwycięstwo jedną bramką, remis lub porażka. Tego typu zakład jest korzystny w przypadku, gdy obstawiany mecz rozgrywa się między zespołami, u których nie widać wielkich dysproporcji i nie ma wyraźnego faworyta, a Ty chcesz zminimalizować ryzyko przegranej dla całego kuponu.

Handicap AH (-1,5) – jest to tzw. handicap połówkowy, w którym albo wygrywasz, albo przegrywasz – nie ma tutaj już opcji zwrotu stawki za remisowe rozstrzygnięcie. Aby zakład AH (-1,5) został uznany jako wygrany, wybrana przez Ciebie drużyna musi zwyciężyć minimum dwiema bramkami – zwycięstwo jedną bramką, remis lub porażka będą jednoznaczne z przegranym zakładem. Identyczny schemat występować będzie przy zakładzie AH (-0,5) czy (-2,5). Ta opcja sprawdzi się przede wszystkim w spotkaniach, w których jedna ze stron jest wskazywana jako wyraźny faworyt, a Ty mając pewność o jego przewadze chcesz znacznie podnieść kurs na zwycięstwo.

Handicap AH (-1,25) – jest to tzw. handicap ćwiartkowy, który pozornie wydaje się być skomplikowany, co w rzeczywistości nie jest prawdą. Co to jest handicap azjatycki ćwiartkowy? Tutaj zakład oraz stawka zostają rozbite na dwa odrębne podzakłady – jedna połowa przechodzi na zakład typu AH (-1), zaś druga na AH (-1,5). Co dzieje się dalej? Najlepiej będzie wyjaśnić to na przykładach rozpisanych poniżej:

Wybrana przez Ciebie drużyna wygrywa 2:0, 3:1, 4:2, itd. – wówczas zgarniasz 100% wygranej
Wybrana przez Ciebie drużyna wygrywa 1:0, 2:1, 3:2, itd. – w tym przypadku pierwsza połowa zakładu rozliczana jest jako zwrot stawki, zaś druga połowa to zakład przegrany
Mecz kończy się remisem lub Twój zespół ponosi porażkę – zakład jest przegrany

Weźmy pod uwagę także inny przykład handicapu ćwiartkowego. Jak wyglądać będą rozstrzygnięcia zakładów przy handicapie AH (+0,25)? Tutaj zakład rozbijany jest na podzakłady z handicapami AH 0 oraz AH (+0,5):

Wybrana przez Ciebie drużyna wygrywa – zakład jest wygrany
Mecz kończy się remisem – jedna połowa zakładu kończy się zwrotem stawki, zaś druga rozliczana jest jako wygrana
Wybrana przez Ciebie drużyna przegrywa – zakład jest przegrany

Jak widać na powyższych przykładach, handicap azjatycki jest dla zdecydowanie ciekawszą i bardziej opłacalną opcją dla graczy, jednak niestety nie każdy legalny bukmacher w Polsce ma go w swojej ofercie. Spotkania z pełni dostępnym handicapem azjatyckim można obstawiać u takich bukmacherów, jak m.in LV BET, NobleBET czy Etoto.

Handicap europejski czy handicap azjatycki – który rodzaj jest lepszy?

Wyjaśniliśmy już, na czym dokładnie polegają oba rodzaje handicapów w zakładach bukmacherskich, dlatego teraz czas na małe podsumowanie oraz porównanie obu typów. Który z nich jest lepszy? Który daje więcej korzyści? Plusem handicapu europejskiego jest przede wszystkim jego dostępność – ten rodzaj zakładu jest oferują legalni polscy bukmacherzy w zdecydowanej większości i my nie zauważyliśmy, żeby gdziekolwiek zabrakło tej opcji. To z pewnością spora zaleta – nie musimy tutaj zastanawiać się, czy w ogóle będzie możliwe obstawienia meczu z handicapem. Więcej plusów można zapisać jednak po stronie, gdzie znajduje się handicap azjatycki. Przede wszystkim – są to zakłady dwutorowe, dlatego bukmacher narzuca na nie mniejszą marżę, przez co kursy są dla gracza jeszcze bardziej korzystne. Na korzyść działa też sama matematyka – znacznie łatwiej jest wygrać zakład mając 50% szans (przy dwóch opcjach wyboru), niż mając 33% szans (przy trzech opcjach). Jest jeszcze jedna zaleta – azjany dają możliwość lepszego zabezpieczenia kuponu, gdyż opcje typu AH 0, AH (-1) czy AH (-1,25) uwzględniają całościowy lub częściowy zwrot stawki.