Cashout – co to jest?
Naszego poradnika typera nie możemy rozpocząć inaczej, niż od wyjaśnienia czym w ogóle jest Cashout. Co to takiego? W najłatwiejszy sposób tę funkcję można wytłumaczyć, jako możliwość wcześniejszego zamknięcia kuponu przed rozstrzygnięciem wszystkich zdarzeń.
Mało tego? W przypadku rozmaitych wydarzeń losowych (np. plagi kontuzji) niekiedy bukmacher może zaproponować wcześniejszą wypłatę jeszcze przed pierwszym gwizdkiem sędziego.
Cashout – zamknięcie zakładu przed zakończeniem wszystkich meczów na kuponie. |
Funkcja Cashout może dotyczyć właściwie każdego rodzaju zakładów. W zależności od polityki bukmachera wcześniejsza wypłata dostępna jest na pojedynczych zakładach SOLO oraz wielokrotnych kuponach AKO, typach przedmeczowych oraz kursach na żywo. Wspólny mianownik jest jednak zawsze ten sam – na kuponie nie może znajdować się ani jedno zdarzenie rozstrzygnięte jako typ przegrany!
Pamiętaj!!! Żeby opcja Cashout była dostępna żaden typ na kuponie nie może być rozstrzygnięty jako przegrany. |
Przykładowo – gracz za 100 PLN obstawił 5 typów na kuponie, a maksymalna wygrana wynosi 1000 PLN. Pierwsze 4 selekcje okazały się prawidłowe, więc bukmacher proponuje mu skorzystanie z opcji Cashout bez względu na wynik ostatniego meczu. Gracz ma do wyboru dwie opcje – może wcześniej zamknąć kupon i zgarnąć nieco niższą, ale w 100% pewną wypłatę (np. 780 PLN) lub liczyć na łut szczęścia w kontekście ostatniego typu i grać o pełną pulę 1000 PLN.
Wcześniejsza wypłata u bukmachera – jaki Cashout oferują legalni operatorzy w Polsce?
Dostępnych jest także sporo wariantów wcześniejszej wypłaty. Niektórzy bukmacherzy z Cashout pozwalają zamknąć kupon, na którym proponowana kwota jest niższa od pierwotnej stawki, co pozwala graczowi zminimalizować straty przy niezbyt korzystnym przebiegu boiskowych wydarzeń. U innych z kolei kwota Cashout musi być wyższa od stawki, co w praktyce sprowadza się do tego, że typer prawidłowo oszacował szanse drużyn w danym meczu i bukmacher proponuje mu wcześniejszą wypłatę (nieco niższą, ale w 100% pewną) bez względu na wynik końcowy.
Od razu obalamy również jeden z najczęściej powielanych mitów. Cashout nie jest tym samym, co cashback. Ten drugi to jedna z najbardziej popularnych promocji powitalnych dostępnych na starcie przygody z legalnymi bukmacherami. Gracz zakłada wówczas konto, wpłaca pierwszy depozyt i obstawia pierwszy kupon. Jeśli trafi, to wygrana należy do niego i chwilę później może ją wypłacić. Jeśli jednak zabraknie mu odrobinę szczęścia, wówczas przegrana stawka wróci do budżetu jako bonus cashback.
Ważne! Cashout to nie to samo co cashback. Ten drugi to bonus gwarantowany przez zakład bez ryzyka, dzięki któremu przegrana stawka wraca do budżetu. |
Cashout z kolei nie jest bonusem, lecz wcześniejszym zamknięciem kuponu. Jako taki nie wymaga obrotu, lecz trafia od razu na główne saldo depozytowe, skąd chwilę później można go przelać na konto w banku.
Skąd wiadomo, że dostępny jest Cashout?
Czy każdy kupon można zamknąć w dowolnym momencie, w zależności od kaprysu gracza? Czy funkcja Cashout dostępna jest non stop? Nie, u zdecydowanej większości legalnych serwisów możliwość wcześniejszego rozliczenia zakładu dostępna jest w momencie, gdy zajdą określone okoliczności. W takim przypadku propozycja zamknięcia kuponu wychodzi od bukmachera.
W tym celu należy odwiedzić swój profil gracza i wejść w sekcję z aktywnymi kuponami. Po otwarciu kuponu gracz przekona się, czy bukmacher oferuje wcześniejsze zamknięcie zakładu, a jeśli Cashout będzie dostępny, to podana będzie także kwota wcześniejszej wypłaty. Skorzystanie z funkcji Cashout jest nieodwracalne i nie można jej cofnąć.
To oznacza, że jeśli przykładowo gracz zdecyduje się na niższą wygraną w obawie przed wpadką na ostatnim typie na kuponie, to nawet jeśli ta selekcja ostatecznie okaże się zwycięska, to gracz nie otrzyma pierwotnej kwoty wygranej, lecz pomniejszoną kwotę Cashout. Warto zatem zastanowić się dwa razy, zanim gracz naciśnie button SPRZEDAJ ZAKŁAD.
Jak bukmacher oblicza kwotę Cashout?
We wcześniejszych fragmentach naszego poradnika typera ustaliliśmy, że kwota Cashout jest zawsze nieco niższa od potencjalnej wygranej wynikającej z pierwotnego kuponu. Skąd zatem wiedzieć, czy wcześniejsza wypłata jest opłacalna z perspektywy gracza i czy bukmacher nie obciął pierwotnej wygranej w sposób zbyt drastyczny? W tym celu warto dowiedzieć się, jak obliczany jest Cashout.
Kwota wcześniejszej wypłaty nie wynika bowiem z dobrego lub złego humoru pracowników bukmachera, lecz jest dość przewidywalna. Dzieje się tak dlatego, że zostaje ona automatycznie obliczona przez specjalny algorytm, który ocenia ryzyko prawdopodobieństwa w kontekście nierozstrzygniętych zdarzeń na kuponie.
Przekładając to na język polski – oczywistym jest, że kwota Cashout będzie wyższa, jeśli na kuponie zostało 1 zdarzenie po kursie 1.20, niż gdyby było to 5 selekcji po kursie 1.80 każda. Tak samo kwota wcześniejszej wypłaty na kuponie SOLO będzie wyższa w momencie, gdy zespół typera w 80 minucie prowadzi 1:0, niż gdy remisuje 2:2 na 5 minut przed ostatnim gwizdkiem sędziego.
Jak zamknąć zakład u bukmachera? Skorzystanie z opcji Cashout krok po kroku
Pomimo, że nieco mniej doświadczonym graczom wcześniejsze zamknięcie zakładu może wydawać się nieco skomplikowane, to gwarantujemy, że tak naprawdę jest całkiem łatwe. Wystarczy poznać mechanizm i reguły korzystania z tej funkcji. A zatem – jak wykorzystać Cashout? Instrukcja krok po kroku znajduje się poniżej.
Pierwszym krokiem jest rzecz jasna zalogowanie się na swoje konto gracza na stronie jednego z legalnych operatorów z polską licencją. Jeśli nie macie ciągle konta w żadnym serwisie online, to najlepsze firmy znajdziecie w naszym rankingu bukmacherów, a podczas rejestracji warto wykorzystać kod promocyjny PEWNIACZKI. Otrzymacie dzięki niemu wyższy bonus powitalny.
Następnie należy wpłacić pierwszy depozyt i można brać się za obstawianie zakładów. Załóżmy, że macie aktywny kupon, jednak z jakiegoś powodu nie macie przekonania co do pozytywnego rozstrzygnięcia pozostałych typów na kuponie. Powinniście wówczas odwiedzić sekcję, gdzie będziecie mieli dostęp do swoich aktywnych zakładów.
Klikając na konkretny kupon gracz przekona się, czy bukmacher oferuje mu wcześniejsze zamknięcie zakładu, czyli opcję Cashout. Jeśli tak się właśnie dzieje, to wystarczy kliknąć button SPRZEDAJ ZAKŁAD, co będzie skutkowało natychmiastową wypłatą pomniejszonej wygranej. Radzimy jednak dobrze się zastanowić, czy warto zgadzać się na niższą kwotę, czy raczej zaryzykować i zagrać o pełną pulę.
WAŻNE!!! Nawet jeśli w danym momencie opcja Cashout jest niedostępna, to chwilę później sytuacja może ulec zmianie. I na odwrót. Warto zatem trzymać rękę na pulsie i na bieżąco sprawdzać aktualny status zakładu. |
Cashout – rozmaite warianty w zależności od wyniku
Ostateczna kwota Cashout w sporej mierze uzależniona jest od tego, jak skuteczną analizę przedmeczową przeprowadził gracz i jak dobre okazało się jego dotychczasowe typowanie. Im lepsze bowiem typy, tym większą pulę środków zaoferuje graczowi bukmacher w formie przedwczesnej wypłaty. Warto zatem potraktować taką analizę bardzo serio, gdyż nawet jeśli ostatecznie nie wszystkie selekcje okażą się poprawne, to w najgorszym razie gracz odzyska sporą część zainwestowanych środków.
Wszystkie nasze poradniki typera piszemy zawsze z myślą o najmniej doświadczonych graczach, dla których zakłady bukmacherskie to coś nowego. Tak samo jest i tym razem, dlatego najłatwiej będzie, jeśli posłużymy się przykładem i pokażemy Wam, jak zmienia się kwota Cashout w zależności od przebiegu boiskowych wydarzeń.
Załóżmy, że gracz za 100 PLN wytypował zwycięstwo Milanu nad Juventusem, a kurs 2.02 sprawia, że w przypadku powodzenia wygrana na kuponie wyniesie 177 PLN (zakład grany jest u legalnego bukmachera uwzględniającego 12% podatek obrotowy). Podane poniżej kwoty są jedynie przykładowe i służą wyłącznie temu, żeby pokazać jak ważne jest optymalne typowanie w pierwszym momencie.
- 75 minuta i Milan przegrywa 0:2 – pierwotny typ gracza był kompletnie nietrafiony i mało prawdopodobne, że bukmacher zaproponuje mu Cashout. Jeśli zatem Milan nie strzeli szybkich 3 goli, to gracz straci całą stawkę.
- 75 minuta i Milan przegrywa 0:1 – zwycięstwo Milanu jest ciągle mało realne, jednak nie niemożliwe. Bardzo prawdopodobne, że bukmacher da graczowi szansę na odzyskanie niewielkiej części stawki i zaoferuje mu Cashout np. 10 PLN. Typer ma wówczas dwa wyjścia – bierze pewne 10 PLN i zamyka kupon lub gra o pełną pulę i liczy na odwrócenie losów meczu.
- 75 minuta i remis – pozostało całkiem sporo czasu, aby Milan strzelił zwycięskiego gola i zagwarantował graczowi wygrany kupon. Tyle tylko, że z każdą minutą szanse na to będą coraz mniejsze, podobnie zresztą jak Cashout oferowany przez bukmachera. Przy remisie na kilkanaście minut przed ostatnim gwizdkiem bukmacher może zaproponować Cashout nieco niższy od stawki (np. 60 PLN) natomiast pula wypłaty w dużej mierze będzie uzależniona od boiskowych wydarzeń (np. czerwone kartki dla Juve lub ciągłe ataki Milanu).
- 75 minuta i Milan prowadzi 1:0 – bukmacherski nos nie zawiódł typera, a jego pierwotny zakład okazał się prawidłowy. Dzięki temu z każdą minutą bukmacher będzie mu proponował coraz wyższą kwotę Cashout i przykładowo w 75 minucie będzie to 120 PLN, ale już w 85 minucie wcześniejsza wypłata może wynieść 150 PLN. Pytanie, czy warto ryzykować i grać o pełną pulę, czy zadowolić się minimalnie niższą, ale w 100% pewną kwotą?
Dlaczego bukmacherzy proponują graczom Cashout?
Dlaczego w ogóle bukmacherzy są tak łaskawi i wyciągają pomocną dłoń w kierunku typerów? Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że jest to spory ukłon z ich strony, w rzeczywistości jednak sytuacja nie maluje się w tak różowych barwach.
Wierzcie nam lub nie, jednak legalni bukmacherzy nie są instytucjami charytatywnymi, lecz działają jak normalne przedsiębiorstwa, a zatem są nastawione na zysk. Jakie profity zgarnia zatem bukmacher w momencie, gdy gracz korzysta z opcji Cashout?
Przede wszystkim musicie mieć świadomość, że takie zakłady obarczone są podwójną marżą. Pierwsza prowizja jest pobierana w momencie obstawiania kuponu, a drugą bukmacher zgarnia podczas jego wcześniejszego zamykania (proponowana kwota zawsze jest nieco zaniżona tak, żeby zapewnić bukmacherowi profity w dłuższej perspektywie).
Poza tym możliwość wcześniejszego zamknięcia kuponu zasiewa ziarnko niepewności w głowach nawet najbardziej doświadczonych typerów. Nie dzieje się tak rzecz jasna za każdym razem, jednak zdarza się, że gracz traci pewność siebie i rezygnuje z rekordowej wygranej na rzecz znacznie niższej, ale pewnej wypłaty. Dlatego tak ważne jest, żeby pomimo błyskawicznie uciekającego czasu zachować zimną krew i podjąć racjonalną decyzję opartą na chłodnej analizie.
Opcja Cashout – plusy i minusy
Podobnie jak wszystkie narzędzia, funkcje i opcje zakładów dostępne na stronach legalnych bukmacherów, tak również i Cashout posiada sporo zalet, jednak przy okazji nie ustrzegł się pewnych mankamentów. Jakie plusy i minusy można wymienić w kontekście wcześniejszego sprzedawania kuponów? Poniżej znajdziecie zarówno jedne, jak i drugie.
- Możliwość odzyskania części stawki w przypadku błędnej analizy – żaden z nas, typerów nie jest nieomylny i nie zawsze przebieg boiskowych wydarzeń pokrywa się z naszą przedmeczową analizą. Funkcja Cashout to doskonałe narzędzie, by zminimalizować straty.
- Spora dostępność – po pierwsze opcja Cashout jest ogólnodostępna w ofercie legalnych bukmacherów. Po drugie z kolei to narzędzie obejmuje szeroki wachlarz zakładów (SOLO oraz AKO, przedmeczowe oraz na żywo).
- Brak konieczności drżenia o wynik do ostatnich sekund – ileż to już razy oczami wyobraźni wydawaliśmy pieniądze pochodzące z kuponu, który miał prawa być przegranym? Tymczasem przypadkowy gol w końcówce sprawił, że zostaliśmy z pustymi rękami! Taka nieprzyjemna sytuacja nie spotka typerów, którzy pogodzą się z nieco niższą pulą wygranych środków i sprzedadzą kupon przed końcem meczu.
- Jasne, proste zasady – w przypadku korzystania z opcji Cashout wszystko jest bardzo klarowne i nawet typerzy stawiający pierwsze kroki w świecie zakładów sportowych nie będą mieli większych trudności. Bukmacher jasno podaje kwotę wcześniejszej wypłaty i tylko od gracza zależy, czy z niej skorzysta.
- Gracz płaci marżę dwa razy – w przypadku kuponów, na których gracz skorzystał z opcji Cashout bukmacher nalicza podwójną prowizję (podczas stawiania kuponu oraz jego zamykania). Warto mieć to z tyłu głowy, zanim zdecydujemy się na przedwczesną wypłatę.
- Cashout nie jest dostępny non stop – na stronach większości bukmacherów z polską licencją gracz musi zaczekać, aż bukmacher zaproponuje mu wcześniejsze rozliczenie kuponu.
Opcja Cashout – w przypadku których dyscyplin można zamknąć zakład?
Jeśli uważnie czytaliście nasz poradnik typera to z pewnością zauważyliście, że w swoich rozważaniach skupiamy się głównie na zakładach bukmacherskich dotyczących piłki nożnej. Nie jest to dziełem przypadku, lecz wynikiem tego, że po prostu typy piłkarskie cieszą się największą popularnością na stronach legalnych bukmacherów.
Bylibyście jednak w gigantycznym błędzie sądząc, że z funkcji Cashout skorzystać mogą wyłącznie eksperci od typowania piłki nożnej. Dzieje się dokładnie na odwrót, a możliwość wcześniejszego zamknięcia kuponu mają także gracze typujący pozostałe sporty drużynowe, tenis ziemny, snooker, baseball, a nawet E-sporty.
Poradnik typera – kiedy warto wykorzystać Cashout?
Wiecie już niemalże wszystko na temat funkcji Cashout oraz tego w jaki sposób można z niej skorzystać. Nie wiecie jednak najważniejszego, a mianowicie kiedy wykorzystanie wcześniejszej wypłaty może okazać się szczególnie opłacalne z perspektywy typera. Odpowiedź na to pytanie znajdziecie poniżej.
- Błędnie obstawiony kupon – postawienie zakładu przez pomyłkę nie jest niczym nadzwyczajnym i zdarza się najbardziej czujnym typerom. Funkcja Cashout pozwala odzyskać większość stawki i zminimalizować straty.
- Zdarzenia losowe – spadek szans na powodzenie kuponu nie zawsze musi być spowodowany błędem gracza. Równie często może zdarzyć się tak, że w okresie pomiędzy obstawieniem zakładu i pierwszym gwizdkiem sędziego wydarzą się zdarzenia niezależne od typera (np. kontuzje czołowych graczy). Z opcją Cashout gracz nie straci całej stawki.
- Zakłady na żywo – opcja Cashout doskonale sprawdza się w przypadku typowania zakładów z sekcji LIVE. Sytuacja na boisku lub korcie zmienia się niejednokrotnie tak szybko, że obstawiony przed momentem kupon można sprzedać z zyskiem kilka minut później.
- Kupony AKO – jeśli mielibyśmy wymienić jeden rodzaj zakładów bukmacherskich, dla których powstała funkcja Cashout, to byłyby to wielokrotne kupony AKO. Możliwość wcześniejszego zamknięcia kuponu po kilku trafionych typach to olbrzymi handicap z perspektywy graczy, którzy mogą cieszyć się z minimalnie skromniejszej, jednak w 100% pewnej wygranej.
Co się bardziej opłaca – Cashout czy kontra?
Prawdopodobnie spora część z Was doskonale wie, czym jest kontra w zakładach bukmacherskich. W największym możliwym skrócie jest to postawienie zakładu przeciwnego do pierwotnego kuponu, którego celem jest zminimalizowanie strat lub wypracowanie profitu niezależnie od wyniku końcowego. W praktyce spełnia ona zatem całkiem podobną funkcję, co Cashout.
Przykład? Załóżmy, że gracz obstawił zakład Powyżej 2,5 goli, jednak w meczu kompletnie nic się nie dzieje, dlatego postanowił odzyskać część stawki. Wystarczy, że na stronie innego bukmachera (granie kontry w tym samym serwisie jest zakazane) za odpowiednią stawkę obstawi zakład Poniżej 2,5 goli, a dobrze dobrana stawka pozwoli mu zminimalizować straty.
Co zatem jest bardziej opłacalne z perspektywy gracza? Zdecydowanie kontra, w przypadku której stawka gracza nie jest obciążona podwójną marżą. Z drugiej strony jednak kontrowanie jest znacznie bardziej skomplikowane od zamknięcia zakładu, gdyż A) wymaga od gracza umiejętności błyskawicznego obliczenia stawki, B) wyższego budżetu oraz C) kont i środków u kilku bukmacherów.
Bukmacher z Cashout – którzy legalni operatorzy w Polsce dają możliwość zamknięcia zakładu?
U którego z polskich bukmacherów można skorzystać z opcji Cashout i zamknąć kupon przed czasem? Jeszcze kilka lat wstecz taka funkcja była sporym rarytasem na naszym rynku zakładów bukmacherskich, jednak błyskawiczny rozwój branży sprawił, że obecna sytuacja w niczym nie przypomina tej sprzed dekady.
Na ten moment z funkcji Cashout skorzystać mogą klienci każdego legalnego operatora z czołowych pozycji naszego rankingu bukmacherów. Jakie opcje oddają w ręce klientów włodarze poszczególnych serwisów? Przekonajmy się.
- Cashout STS – tej funkcji nie mogło zabraknąć w ofercie jednego z liderów polskiego rynku, czyli bukmachera STS. Cashout STS obejmuje mnóstwo dyscyplin i każdy rodzaj zakładów (SOLO, AKO, przedmeczowe i na żywo). Więcej przydatnych informacji dotyczących sprzedawania kuponów w STS odnaleźć można w sekcji FAQ tego bukmachera.
- Cashout Fortuna – kolejny z liderów polskiej branży nazwał tę funkcję Early Cashout, jednak spełnia ona dokładnie taką samą rolę. Fortuna ciekawie rozwiązała kwestię zamknięcia kuponów AKO. Żeby wcześniejsza wypłata była dostępna, to przynajmniej 1 typ musi być rozliczony jako celny, a kolejne spotkanie nie może się rozpocząć.
- Cashout GO+bet – znacznie krótszy staż na polskiej scenie zakładów bukmacherskich nie przeszkodził firmie GO+bet zawstydzić gigantów rynku. Bukmacher oferuje kilka wariantów zamknięcia kuponu, a funkcja Cashout+ gwarantuje m.in. odsprzedanie części stawki, a także wariant automatyczny (wystarczy ustalić kwotę, a po jej osiągnięciu system sam zamknie kupon).
Wcześniejsze zamknięcie kuponu z Cashout – warto czy nie warto?
Szalenie trudno jest odpowiedzieć na tak zadane pytanie. Dlaczego? Z prostej przyczyny – Cashout posiada sporo zalet i odpowiednio wykorzystany może zagwarantować graczowi większą stabilność budżetu i zminimalizować straty.
Z drugiej strony jednak jest to narzędzie wymagające sporego doświadczenia, a przede wszystkim umiejętności zachowania zimnej krwi. Czas na podjęcie decyzji jest bowiem zazwyczaj ograniczony do minimum, a sytuacja w ciągu kilku minut potrafi odwrócić się o 180 stopni.
Dlatego jak najbardziej zachęcamy do korzystania z opcji Cashout w trakcie typowania zakładów bukmacherskich, natomiast przy okazji apelujemy, żeby robić to z głową.
Cashout na stronach legalnych bukmacherów – FAQ
- Cashout – co to takiego?
W największym możliwym skrócie to możliwość wcześniejszego zamknięcia zakładu przed zakończeniem meczu. Niekiedy skorzystanie z tej opcji pozwala zminimalizować straty, a innym razem cieszyć się z nieco niższej, ale pewnej wygranej.
- Kiedy można zrobić Cashout?
Z opcji Cashout skorzystać można wówczas, gdy taką możliwość zaproponuje bukmacher. Warunek jest zawsze ten sam – na kuponie nie może znajdować się ani jeden przegrany typ.
- Czy mogę skorzystać z opcji Cashout na wielokrotnym kuponie AKO?
Oczywiście, że tak! Przyjmijmy, że trafiłeś 8/10 dotychczasowych typów na kuponie i nie chcesz ryzykować wpadki przy 2 pozostałych selekcjach. Możesz wówczas wykorzystać Cashout i wypłacić minimalnie niższą wygraną niezależnie od wyników w dwóch ostatnich meczach.
- Czy Cashout i cashback to to samo?
Nie, to kompletnie dwie różne rzeczy! Czym jest Cashout dowiecie się czytając powyższy poradnik typera, z kolei cashback to zwrot stawki za przegrany kupon (zakład bez ryzyka).
- Jaki jest najlepszy legalny bukmacher z Cashout?
Możliwość zamknięcia kuponu przed czasem ma w swojej ofercie większość legalnych bukmacherów w Polsce, natomiast według nas na najwyższe noty zasługuje w tym aspekcie serwis Goplusbet.
- Czy Cashout wymaga obrotu, czy mogę od razu wypłacić kasę?
Cashout nie jest bonusem i nie wymaga obrotu. Środki trafiają od razu na główne saldo depozytowe.